Grūtniecības toksikozes

Grūtniecības toksikozes

 • Slimības, kas dažreiz rodas grūtniecības laikā un kam raksturīgi vielmaiņas, neirohumorālās regulācijas un asinsrites sistēmas funkcijas traucējumi.
 • Svarīga nozīme grūtniecības toksikozes attīstībā ir cns un nieru darbības traucējumiem, mātes un augļa imunoloģiskai nesaderībai, kā arī dažādām alerģiskām parādībām.

Simptomi

 • Grūtniecības toksikozes iedala agrīnās un vēlīnās. Agrīnās grūtniecības toksikozes novērojamas grūtniecības pirmajos 3 mēnešos. Viena no biežākajām agrīnās grūtniecības toksikozes formām ir vemšana. Apmēram 50% sieviešu pirmajās grūtniecības nedēļā vērojama vemšana 1—2 reizes diennaktī, parasti no rītiem. To neuzskata par grūtniecības toksikozi, un tā nav jāārstē. Ieteicams ēst brokastis, nepieceļoties no gultas. Ja vemšana atkārtojas 2 — 5 reizes diennakti, vispārējais grūtnieces stāvoklis ir apmierinošs un ķermeņa masa nesamazinās, tā uzlūkojama par vieglu agrīnās grūtniecības toksikozes formu.
 • Ja vemšana pastiprinās līdz 10 reizēm diennaktī, tā uzskatāma par vidēji smagu grūtniecības toksikozes formu. Grūtniece novājē, iestājas nespēks, reizēm nedaudz paaugstinās ķermeņa t°, paātrinās pulss, samazinās urīna daudzums, rodas miega traucējumi, samazinās ēstgriba.
 • Smagas grūtniecības toksikozes gadījumā vemšanas biežums palielinās līdz 20 reizēm diennakti un vairāk, tā ir pēc katras ēšanas. Grūtniecei zūd ēstgriba, un viņa strauji novājē, pulss paātrinās līdz 100 — 120 reizēm minūtē, asinsspiediens pazeminās, rodas cns darbības traucējumi (apātija vai pastiprināta uzbudināmība), āda un gļotāda kļūst sausa, zemādas tauku kārta stipri samazinās.
 • Slimībai progresējot, var rasties dzīvību apdraudošas pārmaiņas aknās, nierēs u.c. orgānos. Retāk sastopama agrīno grūtniecības toksikozes forma, tai ir pastiprināta siekalu atdalīšanās, tā vērojama vienlaikus ar vemšanu, bet dažkārt neatkarīgi no tās, siekalu daudzums diennaktī var sasniegt 1l un vairāk. Lielais šķidruma zaudējums izraisa minerālvielu maiņas traucējumus grūtnieces organismā, rodas ādas un gļotādas macerācija mutes apvidū, grūtniecei nomākts garastāvoklis.
 • Vēlīnās grūtniecības toksikozes parasti rodas pēc 30. grūtniecības nedēļas. Izšķir primārās un sekundārās grūtniecības toksikozes.
 • Sekundārās grūtniecības toksikozes rodas sakarā ar dažādām vispārējām slimībām (hipertoniskā slimība, nefrīts, iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības traucējumi u.c.) un parasti sākas agrāk. Tās izpaužas ar tūsku, nefropātijas (nieru darbības traucējumu) un eklampsijas (krampju) veidā. Tūska vispirms rodas uz kājām, pakāpeniski izplatās uz ārējiem dzimumorgāniem un vēderu, var būt arī sejā, tās cēlonis ir palielināta asinsvadu sienu caurlaidība, kuras dēļ asins plazma pāriet apkārtējos audos.
 • Tūskas var būt apslēptas, tāpēc sievietei grūtniecības otrajā pusē regulāri jāsveras: ja tās masa nedēļas laikā palielinās vairāk par 300 — 350 gramiem, tas nozīmē, ka sāk veidoties tūska. Grūtniecības tūska var pāriet nākamajā toksikozes formā — nefropātijā. Tai raksturīga tūska, paaugstināts asinsspiediens (hipertensija) un olbaltumvielu parādīšanās urīnā (albuminūrija). Slimniecei ir galvassāpes, smagākos gadījumos arī redzes traucējumi, rodas pārmaiņas nierēs. Mātes organisma intoksikācijas dēļ auglis atpaliek attīstībā, var iestāties arī priekšlaicīgas dzemdības, atsevišķos gadījumos šai grūtniecības toksikozes formai var būt raksturīgs vienīgi paaugstināts asinsspiediens (grūtniecības hipertensija).
 • Ja grūtniecības nefropātiju neārstē, var rasties vissmagākā grūtniecības toksikozes forma — eklampsija. Pirms krampju lēkmes vērojams pirmslēkmes jeb preeklampsijas stāvoklis, kas izskaidrojams ar asinsrites traucējumiem smadzenēs. Slimniecei ir stipras galvassāpes, redzes traucējumi, spiediena sajūta pakrūtē, slikta dūša, vemšana. Preeklampsijas stāvoklis var pāriet eklampsijā. Krampju lēkme sākas ar sejas muskuļu raustīšanos (fibrillāciju), kas ātri pāriet uz ķermeņa augšdaļu, pēc tam uz pārējo muskulatūru. Slimniece zaudē samaņu, elpošana apstājas, āda kļūst zilgana, acu zīlītes paplašinās. Lēkme ilgst 1.5 — 2 min.

Ārstēšana

 • Agrīnās grūtniecības toksikozes novēršanā svarīga nozīme ir pareizam dienas režīmam un diētai. Lieto arī b6 un c vitamīnu preparātus. Vēlīnās grūtniecības toksikozes ārstē tikai slimnīcā: lieto medikamentus, kas pazemina asinsspiedienu, veicina urīna izdalīšanos utt. Eklampsijas gadījumā grūtnieces un augļa liktenis ir atkarīgs no savlaicīgas un mērķtiecīgas ārstēšanas.

Profilakse

 • Agrīna grūtnieces stāšanās uzskaitē un regulāras pārbaudes pie ginekoloģes, rūpīga grūtnieces higiēnas ievērošana.