Higiēniskā vingrošana

Higiēniskā vingrošana

  • Viens no vispārattīstošās vingrošanas veidiem, kas palīdz saglabāt un nostiprināt cilvēka veselību, norūda organismu un uzlabo darbaspējas.
  • Higiēniskā vingrošana tonizē organismu un novērš nogurumu, labvēlīgi ietekmē psihi, rada labu garastāvokli, možumu un ticību savām spējām. Cilvēkiem, kas regulāri nodarbojas ar higiēnisko vingrošanu, pazeminās asinsspiediens, palielinās plaušu vitālā kapacitāte, uzlabojas vielmaiņa, asinsrite, sirds muskulatūras, kā arī cns un kustību aparāta darbība. Higiēniskā vingrošana nepieciešama visiem, bet it īpaši tiem, kas strādā garīgu darbu un kam ir mazkustīgs dzīves veids.
  • Higiēnisko vingrošanu organizē pirmsskolas bērnu iestādēs, skolās, sanatorijās, atpūtas kūrortos.
  • Ar higiēnisko vingrošanu var nodarboties gan grupās, gan individuāli no rīta, dienā (1.5 — 2 stundas pēc ēšanas) un vakarā (1— 2 stundas pirms gulētiešanas), nodarbības ilgums 8 — 15 minūtes, sevišķi nepieciešama ir rīta higiēniskā vingrošana, kas veicina organisma pāreju no pasīva (miega) stāvokļa uz aktīvu.
  • Galvenais higiēniskās vingrošanas saturs ir dažādi vispārattīstoši vingrojumi ar vispārēju un vietēju iedarbību, Tos veic citu pēc citas ar nelielu pārtraukumu, vingrojumu raksturam un tempam jāatbilst vecumam, dzimumam, veselības stāvoklim, fiziskai sagatavotībai un darba raksturam.
  • Vecākiem un slimiem cilvēkiem vispirms jākonsultējas ar ārstu, jāizvairās no grūtiem vingrojumiem ar elpas aizturi, enerģiskiem palēcieniem, roku vēzieniem un straujas noliekšanās. Sievietēm grūtniecības laikā (grūtnieces higiēna) un pēcdzemdību periodā jāveic īpaši vingrojumi. Sportistiem vingrojumu kompleksi jāsastāda pašiem, ievērojot individuālās īpatnības. Vingrojumiem jāiedarbojas vispusīgi uz dažādām ķermeņa dalām, tiem jābūt ar dažādu spraigumu un amplitūdu, kompleksā jābūt stāju veidojošiem un elpošanu veicinošiem vingrojumiem.
  • Rīta higiēniskajā vingrošanas kompleksā ir 8 — 10 vingrojumi, dienā — 10 — 15, iesācējiem jāaprobežojas ar minimālu vingrojumu skaitu. Izraudzītos vingrojumus kompleksā sakārto zināmā secībā, vingrojumi stājas veidošanai, 1 — 2 vispārējas iedarbības vingrojumi, 3 — 6 vingrojumi dažādām muskuļu grupām (roku, plecu joslas, muguras, vēdera, kāju), 2 — 3 intensīvākie un grūtākie vingrojumi ķermeņa daļām, vingrojumi elpošanas uzlabošanai un stājas veidošanai, visiem organisma intensīvas stiepšanas vingrojumiem jābūt kompleksa otrajā daļā.
  • Vingrojumus var veikt arī ar nelielām hantelēm, bumbām, nūjām, lecamauklu, katru kompleksa vingrojumu atkārto 4 — 8 reizes, spēka vingrojumus — līdz nelielam nogurumam, lokanības vingrojumus — līdz tikko manāmām sāpēm. Fizisko slodzi palielina pakāpeniski, vingrojumu kompleksu maina pēc 2 — 3 nedēļām.
  • Higiēniskās vingrošanas nodarbībām jānotiek labi vēdinātā telpā vai ārā, apģērbam jābūt vieglam, lai tas netraucētu kustības, pēc vingrošanas ieteicamas vēsa ūdens procedūras (duša, noberzēšanās), vasarā — peldēšanās.