Ieaudzis nags

Ieaudzis nags

Cēlonis

  • Ieauguši nagi rodas tad, kad naga plātnīte, augot uz priekšu, spiežas iekšā mīkstajos audos – valnītī. Visbiežāk to izraisa nepareizi apgriezts nags vai nepareizs spiediens uz nagu (arī abi faktori kopā).
  • Nepareiza naga apgriešana ir bieža kļūda. Ilgstoši nepareizi griezti nagi var radīt problēmas, kas var parādīties arī daudz vēlāk, tīņa gados, kad pusaudzis sāk strauji augt. Nagu griešanai labāk izmantot standziņas, nevis šķērītes, jo ar šķērītēm griezums var sanākt pārāk dziļš. Apgriežot vajag atstāt mazu baltu strīpiņu, tad valnītis nevelsies virsū nagam. Nagi jāgriež nevis apaļā formā, bet taisni.
  • Pārāk gari nagi ir vēl viens iemesls nagu ieaugšanai.
  • Pārāk mazi apavi vai zeķes un līdz ar to nepareizs spiediens uz nagu ir otra biežākā kļūda. Jāizvēlas pareizā izmēra apavi, īpaši slēgtajiem apaviem. Arī pārāk stingras zeķes vai zeķbikses var izraisīt naga ieaugšanu, jo spiež nagu iekšā valnītī.
  • Uzmanīgiem jābūt sportistiem, īpaši, ja tie ir hokejisti, slidotāji, arī skrituļotāji un slēpotāji. Cietie apavi paliek par mazu, te nav pieļaujama arī sajūta, kad spiež tikai mazliet īkšķis, jo sportā slodze uz kājām ir liela, pie tam kāja treniņa laikā pietūkst, radot vēl mazāk vietas kājai.
  • Tātad naga ieaugšanu var veicināt ne tikai viens faktors, bet pat vairāki kopā. cilvēkiem ar iedzimtām kāju deformācijām parasti ir bijuši pie ārsta, kur jau brīdināti par iespējamajiem riska faktoriem. Ja kājas vai pirksti ir deformējušies, var pievienoties arī ieauguši nagi.

Simptomi

  • Par ieaugušu nagu runājam tad, kad nags, iespiežoties sānu valnītī, rada iekaisumu. Gadās, ka arī dziļus valnīšus uzskata par ieaugušu nagu (tad, kad naga sānu malas ir paslēpušās zem sānu valnīšiem, bet nekādas sūdzības nerada). Šaubu gadījumā vienmēr vajag konsultēties ar podologu vai pediatru.
  • Ieaudzis nags parasti ir kāju nagiem, rokām var būt paronīhija (valnīša iekaisums), bet iemesli būs citi, ne naga ieaugšana. Problēma var skart jebkuru nagu, tomēr biežāk tie ir īkšķi. Tas var būt jebkurā pusē, biežāk kājas iekšējā malā, kājas deformāciju gadījumā arī ārējā.
  • Pirmās pazīmes, kurām vajag pievērst uzmanību, ir apsārtums un pampums, sveloša sajūta valnītī ap nagu, jūtīgums un pat sāpes, dažreiz var parādīties arī strutas. Bērniņi, kas jau staigā, bet vēl neprot skaidri izteikties, var klibot, vilkt nost kurpi vai zeķi bez it kā redzama iemesla. Kad jau parādījušās strutas, pirksts noteikti būs sāpīgs.

Ārstēšana

  • Pirmais, ko darīt mājas apstākļos, ir uztaisīt sāls vanniņu. To var darīt arī lielajā vannā, ielaižot siltu (ne karstu) ūdeni līdz potītēm un pievienojot sāli. Sāli izkausē un vismaz divas trīs reizes dienā 5 – 10 min tajā pabradāt. Siltais ūdens mīkstinās ādu, sāls iztīrīs brūci un dezinficēs. Ja nākamajā dienā pēc sāls vannām apsārtums mazinājies (nav liels), apmeklēt podologu nav steidzami, bet ja nelīdz, tad jo ātrāk, jo labāk.
  • Visu var atrisināt ātri un mazāk sāpīgi, ja pie speciālista vēršas laicīgi. Ar ieaugušiem nagiem nedrīkst vērsties pie pedikīra speciālista, jo tas ir ārstniecisks process un būs vajadzīgs speciālists ar medicīnisko izglītību. Ieaugušu nagu izņems podologs un konsultēs arī par nepieciešamību apmeklēt citu speciālistu, piemēram, tehnisko ortopēdu, ja būs izmaiņas pēdas kaulos. Mūsdienās ne vienmēr nepieciešama naga noņemšana pavisam, jo tas nenodrošina to, ka nags atkal neieaugs. Pie podologa var griezties arī tad, ja vēlas konsultēties, kā pareizi kopt un apgriezt nagus. Galvenais uzdevums ir iemācīties pašam pareizi rūpēties par saviem nagiem.