Karbunkuls

Karbunkuls

  • Cieši kopā lokalizētu furunkulu grupa ar kopēju ādas un zemādas infiltrātu, pieder pie ādas strutainajām slimībām, dziļajām stafilodermijām.

Cēlonis

  • Karbunkuls rodas, ja infekcija (visbiežāk stafilokoki) iekļūst matu maisiņos, tas izveidojas galvenokārt vietās, kur āda pakļauta ilgstošai berzei vai līdzīgam kairinājumam (kakla mugurējā virsma, mugura jostas rajonā). Karbunkula rašanos veicina cukura diabēts, gremošanas orgānu darbības traucējumi, novājēšana, hipovitarninozes vai avitaminozes. kā arī ādas slimības (ekzēma).

Simptomi

  • Sākumā vērojams stipri sāpīgs, tumši sarkans vai zilgani sārts, ciets pietūkums, tā centrā pacēlums, kurā vēlāk caur ādu var redzēt dzeltenas strutas. Infekcijas un iekaisuma procesam izplatoties dziļāk, rodas zemādas audu nekroze, pēc tam — ādas nekroze, parādoties vairākiem apaļas vai neregulāras formas laukumiem karbunkula centrā, no kuriem izdalās strutas. Arī organisma vispārējais stāvoklis traucēts — paaugstinās temperatūra, rodas drebuļi, svīšana, galvassāpes, sāpes locekļos.
  • Komplikācijas — process var skart limfmezglus un asinsvadus, var rasties tromboflebīts, sepse. Ļoti bīstami ir karbunkuli, kas veidojas galvā, jo infekcija var nokļūt galvaskausa dobumā.

Ārstēšana

  • Vispārēja (sulfanilamīdi vai antibiotikas, b un c vitamīni, smagākos gadījumos — asins plazmas pārliešana, gamma globulīna ievadīšana) un vietēja (višņevska ziede, penicilīna un novokaīna blokādes). Dažreiz nepieciešama ķirurģiska ārstēšana, sejas karbunkuli neoperē.

Profilakse

  • Jāievēro personiskā higiēna, jāvairās valkāt neērtu apģērbu, kas var noberzt ādu. Bieži jāmaina veļa. Laikus ārstēt ādas slimības, furunkulozi, novērst gremošanas traucējumus.