Katabolisms
- Visas vielmaiņas norises, kurās noārdās sarežģītas uzbūves savienojumi, kas ir šūnu un audu struktūrelementi (olbaltumvielas, nukleīnskābes) vai rezerves materiāls (tauki, glikogēns).
- Katabolismu sarežģīti savienojumi pārvēršas vielās, ko organisms izmanto jaunu vielu sintēzei vai arī izvada no organisma kā vielmaiņas galaproduktus.
- Katabolisms galvenie galaprodukti ir ūdens, ogļskābā gāze un amonjaks. Katabolisma rezultātā atbrīvojas enerģija anabolisma reakcijām, ierosas, kontrakcijas u.c. procesiem, kas nodrošina organisma dzīvības pamatfunkcijas.
- Katabolisms un anabolisma mijiedarbība nodrošina organisma audu un enerģijas krājumu pastāvīgu atjaunošanos. Šūnas noveco, iet bojā, bet noārdīto šūnu vietā rodas jaunas, piemēram, eritrocītu mūža ilgums ir 60 dienas. Katabolismu var ietekmēt endogēni un arī eksogēni faktori.
- Endogena katabolisma pastiprināšanās notiek slimību laikā, piemēram, vairogdziedzera hiperfunkcijas gadījumā, cilvēks strauji novājē, viņam samazinās darbaspējas. Arī vecumā katabolisms relatīvi pārsniedz anabolismu, tāpēc samazinās aktīvo šūnu skaits un enerģijas krājumi. Eksogēna katabolisma pastiprināšanās notiek daļēja vai pilnīga bada laikā