Ketonvielas

Ketonvielas

  • Organiskie savienojumi (b-oksisviestskābe, acetetiķskābe, acetons), kas veidojas aknās galvenokārt taukskābju maiņas procesā. Ketonvielas viegli oksidējas skeleta muskulatūrā un nierēs — rodas ūdens un oglekļa dioksīds. Asinīs ketonvielas koncentrācija normāli nepārsniedz 1 mg% , patoloģijas gadījumā (cukura diabēts, badošanās) no taukaudiem uz aknām pastiprināti pārvietojas tauki un no taukskābēm intensīvi veidojas ketonvielas, skeleta muskulatūrā strauji noārdās olbaltumvielas un rodas etiķskābe (acetilkofermenta ketonvielas veidā), no kuras var sintezēties ketonvielas, asinīs ketonvielas koncentrācija palielinās, sasniedzot 300 — 500 mg% un vairāk.
  • Ketonvielas pastiprināti izdalās ar urīnu (ketonūrija), smagos gadījumos acetons izdalās caur plaušām — izelpojamam gaisam piemīt specifiska smaka. Tā kā ketonvielas ir skābas, to koncentrācijas palielināšanās asinīs izraisa acidozi — sākas organisma vispārēja saindēšanās.

Ārstēšana

  • Ja cukura diabēta gadījumā normalizē vielmaiņu ar diētu, kā arī ja organismā regulāri ievada hormonu insulīnu (smagos gadījumos kopā ar glikozi), ketonvielas veidošanās samazinās.