Klepus jeb klepošana

Klepus jeb klepošana (latīņu – tussis)

  • Klepus ir reflektoriska darbība, kuras rezultātā caur mutes dobumu ar spēcīgu grūdienu izplūst gaiss. To bieži pavada klepum raksturīgs skaļš troksnis.
  • Akūts klepus parasti ir vīrusa infekcijas izraisīts un ilgst līdz trim nedēļām.
  • Hronisks klepus ir klepus, kas ilgst vairāk par 8 nedēļām. Šāds klepus bieži sastopams, piemēram, smēķētājiem.

Cēlonis

  • Klepu izraisa gļotādas kairinājums elpceļos, piemēram, krēpas. Klepošana bieži ir viens no simptomiem dažādām slimībām

Simptomi

  • Slimības sākumā visbiežāk novērojams sauss un kairinošs klepus. Sausa jeb neproduktīva klepus gadījumā visbūtiskāk ir nobloķēt klepus progresu un veicināt atkrēpošanos. Atkrēpošanu veicinošas īpašības piemīt dažādiem ārstniecības augiem un ēteriskajām eļļām. Šādam gadījumam būtu jālieto preparāti, kuru sastāvā atrodamas tādas sastāvdaļas kā deviņvīru spēka ekstrakts, liepziedu ekstrakts, piparmētru lapu ekstrakts, priežu pumpuru ekstrakts, lakricas saknes ekstrakts un citas labvēlīgas vielas, kam piemīt gan antibakteriālas, gan arī krēpu veidošanos veicinošas īpašības.
  • Klepum attīstoties, organisms cīnās ar infekciju, kā rezultātā aktīvi veidojas gļotas jeb krēpas. Šāds klepus ir produktīvs jeb mitrs. Sasniedzot šo posmu, būtiski ir attīrīt elpceļus, tāpēc klepu noteikti nedrīkst nomākt. Šādā gadījumā farmaceite rekomendē lietot daudz šķidruma, kā arī ārstniecības tējas, kas palīdzes krēpas šķidrināt un veicināt to izdalīšanos, kā arī paplašinās bronhus, kas atvieglos atkrēpošanos.
  • Ja klepus ir ļoti stiprs un traucējošs, aptiekās pieejami arī medikamenti klepus nomākšanai, kas iedarbojas uz smadzeņu nervu centriem. Šādus līdzekļus gan nav ieteicams lietot produktīva klepus gadījumā. Kā palīglīdzekļi klepus gadījumā noderēs arī piparu un sinepju plāksteri, kā arī ārīgi lietojamās sildošās ziedes, tomēr tās nav ieteicamas gadījumos, ja ir izteikti paaugstināta temperatūra.

Ārstēšana

  • Pareizai klepus ārstēšanas metodes izvēlei būtiski ir vairāki faktori – cik ilgi slimnieks jau klepo, vai klepus ir mitrs vai sauss, kā klepus izklausās. Pēc klepus ilguma tas izšķirams akūtā un hroniskā klepū.
  • Bezrecepšu medikamentu klāsts klepum ir ļoti plašs, tāpēc svarīgi izvēlēties klepus veidam visatbilstošāko medikamentu.