Klizma

Klizma

  • Šķidruma ievadīšana zarnās pa taisno zarnu diagnostiskā vai ārstnieciskā nolūkā.

Ir vairāki klizma veidi:

  • Tīrīšanas klizma ierosina vēdera izeju un iztīra zarnu lejasdaļu. Tīrīšanas klizmu veic ilgstoša aizcietējuma, saindēšanās gadījumā, kā arī pirms dzemdībām, pirms ārstnieciskās klizmas un vēdera dobuma orgānu operācijām vai šo orgānu rentgenoloģiskas izmeklēšanas. Ja aizcietējums ir ilgstošs, biežas, regulāras tīrīšanas klizmas nav ieteicamas, bet zarnu darbību jācenšas ierosināt ar fizioloģiskiem paņēmieniem (speciāliem vingrojumiem, diētu).
  • Tīrīšanas klizmai izmanto ierīci, kas sastāv no ūdens rezervuāra 2 — 2,5 l tilpumā (noder arī lielāka piltuve), 1,5 m garas gumijas caurules apmēram 1 cm diametrā (savieno rezervuāru ar uzgali) un speciāla klizma uzgaļa, ko ievada taisnajā zarnā. Rezervuārā iepilda siltu ūdeni (37 —  39°), var arī ūdenī izšķīdināt ziepju skaidiņas vai pievienot tam glicerīnu.
  • Parasti slimnieku nogulda uz kreisajiem sāniem, liek tam saliekt kājas gūžu un ceļu locītavās. Klizmas uzgali un anālās atveres apvidu apziež ar vazelīnu vai lubrikantu, tad saudzīgi ievada uzgali taisnajā zarnā apmēram 10 — 12 cm dziļi un pēc tam, paceļot ūdens rezervuāru virs taisnās zarnas līmeņa, vairāku minūšu laikā pakāpeniski ievada taisnajā zarnā tādu šķidruma daudzumu, kas rada tajā spiedienu un vēdera izejas vajadzību.
  • Pieaugušam cilvēkam parasti ievada 0,5 — 2 l ūdens. Pēc klizmas uzgaļa izvilkšanas slimniekam ieteicams vēl 5 — 10 minūtes vēdera izeju aizturēt, jo tad zarnas pilnīgāk iztukšojas.
  • Maziem bērniem tīrīšanas klizmas nepieciešamo šķidruma daudzumu (atkarībā no vecuma 30 — 300 ml) parasti ievada ar speciālu gumijas balonu, kam galā ir uzgalis.
  • Ar šifona klizmu panāk iespējami pilnīgāku zarnu iztukšošanos. Šifona klizmu veic parasti slimnīcā, tā nepieciešama dažos zarnu aizsprostojuma un saindēšanās gadījumos, kā arī tad, ja tīrīšanas klizma nav efektīva. Šifona klizmai izmanto paresnu gumijas cauruli, ko ievada taisnajā zarnā 20 — 30 cm dziļi, caurules brīvajā galā pievieno lielu piltuvi, pa kuru ievada zarnās 1 — 2 l silta ūdens, pēc tam piltuvi nolaiž zem zarnu līmeņa, un zarnās ievadītais šķidrums kopā ar daļu zarnu satura atgriežas piltuvē. Skalošanu turpina tik ilgi, līdz piltuvē atgriežas gandrīz tīrs skalojamais ūdens.
  • Eļļas klizma atvieglo sacietējušo izkārnījumu masas virzīšanos zarnās, kā arī ierosina zarnu peristaltiku. Eļļas klizmu lieto hroniska aizcietējuma gadījumā, bet it īpaši tad, ja tīrīšanas klizma nav ieteicama sakarā ar taisnās zarnas iekaisumu vai spazmām. Lieto līdz 37 — 38° sasildītu eļļu, ko parasti ievada pa klizmas uzgali, kuram pievienots gumijas balons vai speciāla liela šļirce. Pieaugušam cilvēkam zarnā ievada 100 — 200 ml eļļas. Šo klizmu ieteicams veikt vakarā, jo vēdera izeja tiek ierosināta tikai pēc 8 — 12 stundām.
  • Pilienu klizmu ievada organismā caur resnās zarnas gļotādu šķidrumu, ja tā uzņemšana pa muti nav iespējama vai nav vēlama, ievada 1 — 2 l silta fizioloģiskā vai 5% glikozes šķīduma, 60 — 100 pilienus minūtē, jo šķidruma straujāka ievadīšana var izraisīt tīrīšanas klizmas efektu, pirms pilienu klizmas zarnas attīra ar tīrīšanas klizmu.
  • Slimnīcās pilienu klizmu parasti aizstāj ar šķidruma ievadīšanu zemādā vai vēnā.
  • Ar medikamentozo klizmu organismā ievada dažus medikamentus caur taisnās zarnas gļotādu vai arī vietēji iedarbojas uz to. Parasti medikamentus taisnajā zarnā ievada ar gumijas balonu vai īpašu šļirci, izšķīdinātus nelielā (50 — 150 ml) šķidruma daudzumā. Pēc medikamentu ievadīšanas zarnā slimniekam jāguļ mierīgi vismaz pusstundu, lai medikamenti pagūtu uzsūkties vai iedarbotos vietēji.
  • Ar klizmu var ievadīt tikai dažus medikamentus, kas nekairina zarnas gļotādu.
  • Diagnostiskā klizma jeb irigoskopija dod iespēju rentgenoloģiski apskatīt resnās zarnas formu, lielumu un sienas kontūras. Pirms irigoskopijas veic tīrīšanas klizmu3, pēc tam rentgena kontrolē pa taisnajā zarnā dziļi ievadītu gumijas cauruli resno zarnu uzpilda ar bārija sulfāta masu, kas aiztur rentgenstarus un ļauj saskatīt resnās zarnas kontūras. Irigoskopijai ir sevišķa nozīme resnās zarnas sašaurinājumu, čūlu un audzēju diagnostikā.
  • Nekādas klizmas nav pieļaujamas vēdera dobuma orgānu vai vēderplēves akūta iekaisuma, kā arī kuņģa vai zarnu asiņošanas gadījumā.