Koksaki

Koksaki

  • Vīrusa infekcija

Cēlonis

  • Pavisam ir izdalīti 23 Koksaki A un 6 Koksaki B serotipi. Vīrusu pārnēsātājs ir cilvēks. Izplatās tiešu kontaktu ceļa – ar deguna un rīkles sekrētiem, fekāli – orālā ceļā, vai arī ieelpojot inficēta ūdens pilienus aerosolu veidā. Vīrusi izplatīti visā pasaulē; saslimšanas gadījumus mērenā klimata zonā parasti konstatē vasaras un agra rudens mēnešos. Vīrusi ir dzīvotspējīgi un iztur aptuveni nedēļu vidē pie 4 0C temperatūras; inficējamība zūd, temperatūrai paaugstinoties.

Simptomi

  • Koksaki A tipa vīrusi pārsvarā izraisa vieglas formas saslimšanas – temperatūru, izsitumus, herpes angīnas un mutes un nagu sērgas simptomus.
  • Vasarā dažkārt konstatē atsevišķus gadījumus vai pat saslimšanas uzliesmojumus ar drudzi, sāpēm kaklā, rīšanas grūtībām, siekalošanos un anoreksiju. 25 % gadījumu pievienojas vēdera sāpes un vemšana. Uz mandelēm var būt pūslīši, tāpat konstatē galvas un muskuļu sāpes. Drudzis parasti ilgst 1-4 dienas, un veselība uzlabojas 4-5 dienu laikā. Retos gadījumos kā komplikācijas rodas meningīts vai parotīts, arī miokardīts. Koksaki A24 vīruss tiek atzīmēts kā hemorāģiskā konjunktivīta izraisītājs.
  • Koksaki B tipa vīrusu iedarbību galvenokārt saista ar vīrusu etioloģijas sirds slimībām – miokardītu, perikardītu, endokardītu, bet iespējams, ka tas izraisa arī locītavu saslimšanas – artrītus un atraļģijas.
  • Ir pētījumi, kas liecina, ka Koksaki B tipa vīrusi bērniem un jauniešiem ir iesaistīti insulīna atkarīgā cukura diabēta izcelsmē, jo apmēram 50 % bērnu, kuriem ir 1.pakāpes cukura diabēts, asinīs konstatē antivielas pret Koksaki B vīrusiem. Inkubācijas periods Koksaki vīrusiem ir 2-12 dienas. Infektīvā deva ir zema – ieelpojot mazāk kā 18 PFU vienības. Jutīgās grupas ir bērni un cilvēki ar novājinātu imūno sistēmu. Profilakse

Profilakse

  • Bērniem, tas nozīmē, regulāri mazgāt rokas pirms ēšanas un pēc tualetes apmeklējuma. Jāseko līdzi, lai bērns neliek mutē objektus un rotaļlietas, kas var būt par cēloni slimībai. Cilvēkiem, kuriem ir bijušas vējbakas parasti iegūst imunitāti pret šāda veida slimību.