Kondilomas

Kondilomas

  • To rašanos veicina iekaisums, platās kondilomas — sifilisa 2. stadijas izpausme, smailās kondilomas (arī smailās kārpas, venēriskās kārpas) — infekcioza slimība, ko ierosina vīruss, kurš identisks parasto kārpu vīrusam.

Cēlonis

  • Slimība izplatās galvenokārt dzimumkontakta ceļā, inkubācijas periods no 7 nedēļām Līdz 9 mēnešiem, visbiežāk lokalizējas uz ārējiem dzimumorgāniem (vīriešiem — uz dzimumlocekļa galviņas malas, priekšādas iekšpusē, ap urīnizvadkanāla atveri, sievietēm — lielo kaunuma lūpu iekšpusē, uz mazajām kaunuma lūpām, kutekļa) un ap anālo atveri, retāk padusēs, ap nabu.

Simptomi

  • Kondilomas rašanos veicina arī vietēji kairinātāji (izdalījumi, smegma), sākumā rodas sīki, sārti vai bālgani, mīksti izaugumi, kas pie pamata ir sašaurināti un veido kājiņu. Pamazām tie saplūst grumbuļainos un masīvos veidojumos, bet vienmēr saglabā dalītu uzbūvi. Kondilomas ir sāpīgas, ar noslieci uz asiņošanu, atdala smakojošu, strutainu šķidrumu, kas atmiekšķē ādu.

Ārstēšana

  • Ja kondilomas nelikvidē, var rasties patoloģiskas pārmaiņas dzimumorgānos, pašas no sevis kondilomas neizzūd, tāpēc, tām rodoties, nekavējoties jāvēršas pie ārsta.

Profilakse

  • Stingra higiēnas ievērošana, slimošanas laikā aizliegti dzimumsakari.