Kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūla
- Čūla ir bojājums kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas gļotādas slānī. Lielākoties kuņģī un divpadsmit pirkstu zarnā novēro peptiskās čūlas.
Cēlonis
- Apmēram gadsimtu ārsti uzskatīja, ka stress un diēta izraisa čūlas. Vēlāk pētnieki atklāja, ka neatbilstība starp gremošanas sulām (sālsskābe un pepsīns) un kuņģa spēju aizstāvēties pret tām, izraisa čūlas. Visi šie faktori – dzīves veids, sālsskābe, pepsīns un H. pylori- ietekmē čūlas izveidošanos.
- Mūsdienās ir zināms, ka īpaša baktērija Helicobacter pylori (H.pylori)ietekmē gļotādas slāni kuņģī un divpadsmitpirkstu zarnā. Daudzos gadījumos kuņģa čūlas, gastrītus un divpadsmitpirkstu zarnas čūlu izraisa tieši H.pylori infekcija. Tomēr, lielākajai daļai cilvēku, šī baktērija neizsauc nekādas slimības pazīmes.
Simptomi
- Plosošas sāpes vēdera augšdaļā starp krūšu kaulu un nabu, dedzināšanu kuņģī, kas parādās starp ēdienreizēm un agrās rīta stundās. Tās var ilgt dažas minūtes līdz pat dažām stundām.
- Citi iespējamie simptomi ir – atraugas, nelabums, vemšana, apetītes zudums, svara zudums, vājums, nogurums un asiņošana.
- Ja ir aizdomas, ka jums ir čūla, konsultējieties ar savu ārstu, lai noteiktu diagnozi. Ja čūla netiek ārstēta, tai var attīstīties nopietnas komplikācijas. Čūlas var izveidot pārrāvumus arī kuņģa un divpadsmit pirkstu zarnas muskuļu slānī, līdz ar to radīt asinsvadu bojājumus, kas var novest pie asiņošanas un nopietnām veselības problēmām.
Ārstēšana
Dzīves veida maiņa
- Ja jums ir atklāta kuņģa čūla vai čūla divpadsmitpirkstu zarnā, pirmais, ar ko jums jāsāk ir dzīvesveida maiņa, jo tā jūs veicināsiet izārstēšanos. Ir ļoti svarīgi piekopt veselīgu dzīves veidu – tā jūs variet izvairīties no kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas attīstības.
Jūsu ārsts noteiks piemērotu ārstēšanu pamatojoties uz:
- Jūsu vecumu, veselības stāvokli un slimības vēsturi;
- Slimības smagumu;
- Jūsu reakciju uz specifiskiem medikamentiem, procedūrām;
- Jūsu viedokli un izvēli
- Iespējamā kuņģa divpadsmitpirkstu zarnas čūlas ārstēšanā var būt ietverti ārsta izrakstītie dažādu veidu medikamenti, tajā skaitā histamīna antagonisti, protonu sūkņa inhibitori un gļotādu pasargājoši līdzekļi.
- Ja izraisītājs ir baktērija H.pylori, ārsts var noteikt vairāku zāļu terapiju tās iznīcināšanai – parasti antibiotikas un protonu sūkņa inhibitorus.