Laktozes nepanesība

Laktozes nepanesība

  • Laktozes nepanesība ir ģenētiski determinēts (pārmantots) tievo zarnu membrānas laktāzes (beta-galaktizādes) daļējs vai (retāk) pilnīgs trūkums.

Cēlonis

  • Ja laktāzes trūkst, piena cukurs netiek sašķels un šis disaharīds (piena cukurs) neuzsūcas, tāpēc tā daudzums zarnās ievērojami palielinās. Nesašķelto laktozi fermentē daudzas zarnu mikrofloras baktērijas.

Simptomi

  • Šā procesa rezultātā no laktozes monosaharīdi neatbrīvojas, bet veidojas taukskābes, gāzveida savienojumi CO2, H2, u.c. starpprodukti, kas izraisa vēdera uzpūšanos, pastiprinātu gāzu izdali (flatulenci), osmotisku caureju, pat vēdersāpes. Laktāzi nelielā daudzumā izdala dažas zarnu mikrofloras baktērijas, piemēram, Aspergillus Niger, vai Aspergillus Oryze. Tomēr šo baktēriju ražotās laktāzes ir par maz lai kompensētu laktāzes trūkumu, kas radies zarnu epitēlijšūnu defekta dēļ.

Ārstēšana

  • Subjektīvās sūdzības var mazināt vai novērst pilnīgi, ja no uztura izslēdz piena vai piena produktus un to vietā lieto uzturvielas, kas nesatur laktozi vai šī enzīma daudzums ir ļoti mazs. Tomēr rekomendācija nemaz nelietot pienu un piena vietā lietot citus uzturproduktus bieži izraisa citas sūdzības.
  • Svarīgi, ka piens un tā produkti ir ļoti vērtīga uztura sastāvdaļa, tāpēc šo produktu izslēgšana pasliktina dzīves kvalitāti un var izraisīt veselības traucējumus, piemēram, var sekmēt osteoporozi.

Profilakse

  • Cilvēkiem, kas nelieto piena produktus pietrūkst kalcija. Tāpēc cilvēki, kuriem trūkst laktāzes, bet piens un tā produkti rada nelielus gremošanas traucējumus, šos produktus var lietot nelielos daudzumos, piemēram, izdzert 1 glāzi piena dienā vai izdzert 2 glāzes, sadalot to 4 vai vairāk reizēs.