Maņu orgāni

Maņu orgāni

  • Īpaši uztveres aparāti, kas uztver kairinājumus no ārējās vides, kā arī no paša ķermeņa orgāniem.
  • Kairinātājs maņu orgānu receptoros izraisa impulsus, ko jušanas nervu šķiedras novada cauri visai cns līdz attiecīgajai galvas smadzeņu lielo pusložu garozas daļai, kurā sarežģīti neirāli procesi rada specifisku sajūtu, visus šos veidojumus (maņu orgāni, nervu šūnas un šķiedras, attiecīgo garozas daļu) kopā apzīmē par analizatoru.
  • Pie maņu orgāniem pieder āda, acs, auss, kā arī garšas un ožas orgāns.
  • Garšas orgānu (organum gūstus) veido garšas sīpoliņi, kas atrodas galvenokārt mēles sēņveida un vaļņveida kārpiņās un uztver dažādus ķīmiskus kairinājumus, uz galvas smadzeņu deniņu daivas garozu tos pārvada sejas nervs un mēles un rīkles nervs.
  • Ožas orgānu (organum olfactus) veido īpašas nervu šūnas (ožas receptori), kas atrodas deguna dobuma gļotādas mugurējā augšējā daļā, uz tiem iedarbojas ķīmiskie kairinātāji, kas gāzu vai tvaiku veidā nonāk deguna dobumā, kairinātāja ierosinātos impulsus uz galvas smadzeņu deniņu daivas garozu pārvada ožas nervu šķiedras. Garšas un ožas orgāni pasargā organismu no indīgo vielu iekļūšanas, kontrolē uzturvielu kvalitāti, tiem ir svarīga nozīme gremošanas nosacījumu refleksu izstrādē.