Meitenes higiēna

Meitenes higiēna

  • Pasākumu komplekss, kas sekmē meitenes organisma attīstību un novērš dzimumorgānu slimības.
  • Meitenei jau no agras bērnības jāieaudzina personiskās higiēnas iemaņas.
  • Sviedru un izdalījumu uzkrāšanās dzimumorgānu apvidū var izraisīt gļotādas kairinājumu un iekaisumu, tāpēc dzimumorgāni divreiz dienā jāapmazgā ar siltu ūdeni. Katrai meitenei jābūt individuāliem tualetes piederumiem, arī zarnu parazīti (cērmes, spalīši) var radīt maksts priekštelpas un maksts iekaisumu (vulvītu, vaginītu), akūtas bērnu infekcijas slimības (masalas, skarlatīna, difterija) var inficēt maksti, strutaini izdalījumi, izraisot niezi, var veicināt masturbāciju.
  • Dzimumorgānu iekaisuma sekas var būt saaugumi makstī, olvados, var aizaugt jaunavības plēve. Jāraugās, lai meitenei regulāri iztukšotos urīnpūslis, jo pārpildīts urīnpūslis var radīt nepareizu dzemdes guļu, tāpat ļoti svarīgi novērst aizcietējumu, jo citādi mazajā iegurnī veidojas asins sastrēgums, kas veicina iekaisumu rašanos.
  • Skolas vecumā meitenes organismā sāk veidoties dzimumhormoni, rodas sekundārās dzimumpazīmes, notiek pārmaiņas visā iekšējās sekrēcijas sistēmā, kā arī centrālajā nervu sistēmā, meitenei rodas garīga un fiziska papildslodze, tāpēc šajā vecumā sevišķi stingri jāievēro noteikts dzīves režīms (racionāls uzturs, pietiekami ilgs miegs, pastaigas svaigā gaisā, fizkultūras un sporta nodarbības).
  • Lai novērstu nepareizu dzimumorgānu attīstību un iekaisumu rašanos, meitenes apģērbam jāatbilst sezonai un jābūt ērtam, tas nedrīkst būt pārāk ciešs un iežņaugt vidukli, apaviem jābūt ar zemu papēdi, veļa jāmaina 2 — 3 reizes nedēļā, šajā laikā meitenes organisms kļūst sevišķi jutīgs pret nelabvēlīgiem ārējās vides faktoriem un uzņēmīgs pret infekcijas slimībām.
  • Sakarā ar dzimumorgānu intensīvu attīstību un pastiprinātu darbību nepieciešama sevišķi rūpīga ādas kopšana, katru dienu jānoberzē ķermenis ar vēsā ūdenī samērcētu dvieli, tas labvēlīgi ietekmē ne vien ādu, bet arī asinsriti un nervu sistēmas darbību.
  • Apmēram 12 — 14 gadu vecumā parādās pirmā menstruācija, kurai meitene laikus jāsagatavo, citādi viņai var rasties smaga psihiska trauma, dažreiz pat neiroze. Menstruācijas laikā jāizvairās no fiziskas un garīgas pārslodzes, kā arī no organisma atvēsināšanas, uzturā nedrīkst lietot asus, kairinošus ēdienus, nav ieteicamas nodarbības dažos sporta veidos, piemēram, riteņbraukšanā, sporta vingrošanā (rīkos), peldēšanā, nedrīkst piedalīties sporta sacensībās.
  • Menstruāciju laikā infekcija var viegli iekļūt dzemdē, tāpēc nepieciešama rūpīga ārējo dzimumorgānu kopšana. Dzimumorgānu apvidus 2 — 3 reizes dienā jāapmazgā ar siltu, ūdeni un ziepēm, higiēniskās paketes, tamponi jāmaina vairākas reizes dienā, ja rodas menstruāciju traucējumi vai baltie ziedi, nekavējoties jākonsultējas ar ginekologu.