Meningīts

Meningīts – (latīņu – meningitis)

 • Meningīts ir smadzeņu apvalku iekaisums.
 • Pēc cēloņa un pārmaiņām smadzeņu apvalkos un smadzeņu šķidrumā izšķir strutaino un serozo meningītu. Ja infekcija iekļūst tieši smadzeņu apvalkos pa asins vai limfas ceļiem, rodas primārais meningīts, bet, ja tā nonāk apvalkos no cita infekcijas perēkļa organismā, — sekundārais meningīts. Daudzu, it sevišķi sekundāro meningītu attīstībā svarīga nozīme ir alerģijai.

Cēlonis

Meningīta cēloņi ir dažādi:

 • Primāro strutaino meningītu ierosina meningokoki, kas bieži mīt cilvēka augšējo elpošanas ceļu gļotādā un, mazinoties organisma pretestībai vai pieaugot mikrobu virulencei, var radīt iekaisumu smadzeņu apvalkos. Meningokoki parasti organismā nonāk pa elpošanas ceļiem. Infekcijas avots ir slims cilvēks, inficēti priekšmeti un baktēriju nēsātāji. Ar meningokoku ierosināto meningītu biežāk saslimst ziemas un pavasara mēnešos.
 • Sekundāro strutaino meningītu var ierosināt streptokoki, stafilokoki, pneimokoki, gonokoki, zarnu nūjiņas un citi mikrobi. Infekcijas avots var būt iekaisums vidusausī, deguna blakus dobumos, mandelēs, zobos u.c. Strutainais meningīts var rasties arī galvas traumu, it īpaši galvaskausa lūzuma gadījumā.
 • Serozo meningīts visbiežāk ierosina vīrusi (Koksaki, ECHO, ērču un letarģiskā encefalīta, poliomielīta, gripas, epidēmiskā parotīta un citi vīrusi). Infekcija organismā iekļūst galveno kārt caur gremošanas traktu vai elpošanas ceļiem, bet tālāk nervu sistēmā ar asinīm. Enterovīrusi (Koksaki un ECHO), kas pēc īpašībām līdzīgi poliomielīta vīrusiem, bieži atrodami stāvošos ūdeņos. Tie mīt daudzu dzīvnieku zarnās un aizdegunē un izdalās ar izkārnījumiem un aizdegunes gļotām. Inficēšanās notiek ar ūdeni, pienu, augļiem un citiem pārtikas produktiem. Šāds inficēšanās veids veicina slimības izplatīšanos.
 • Biežāk ar šo  meningītu  slimo vasarā un rudenī. Serozo  meningītu var ierosināt arī horiomeningīta vīruss. Ar to epidēmiski saslimst mājas peles, un no tām infekcija var pāriet uz cilvēku.  Infekciju var pārnēsāt arī dažādi posmkāji. Inficēšanās notiek galveno kārt caur elpošanas ceļiem, biežāk pavasarī. Meningītu var izraisīt arī tbc (tuberkuloze), sifilisa, brucelozes un daudzu citu infekciju ierosinātāji. Šā sekundārā meningīta  rašanos sekmē nervu audu sensibilizācija, alerģija un dažādi nelabvēlīgi faktori (intoksikācija, trauma, hipovitaminoze, vielmaiņas traucējumi u.c).
 • Meningīta gaita var būt akūta, subakūta un hroniska.
 • Akūti parasti sākas strutainie un arī virusālie meningīti. Subakūti un hroniski bieži ir tbc, sifilisa un citu hronisku infekciju ierosinātie meningīti.

Simptomi

 • Akūta meningīta pazīmes parasti parādās 3 — 14 dienas pēc inficēšanās. Slimības sākuma ir stipras, dažreiz ļoti stipras galvassāpes, slikta dūša, pat vemšana, paaugstināta temperatūra, nogurums, sāpes dažādās ķermeņa daļās, var būt caureja, izsitumi, iesnas, sāpēs rīklē u.c.
 • Hroniska meningīta gadījumā ir ilgstošs nogurums, apātija, pamazinātas darbaspējas, svīšana, pastiprināta uzbudināmība, miega traucējumi, miegainība dienā, galvassāpes. Sāpes pastiprina spilgta gaisma, troksnis un citi kairinātāji. Ja uzspiež uz acu āboliem, rodas sāpes, ir muskuļu stīvums, galveno kārt kakla mugurpusē un kāju saliecēju muskuļos.
 • Smaga meningīta gadījumā var būt apziņas traucējumi, murgi, uzbudinājums, samaņas zudums. Reizēm rodas locekļu paralīze un galvas smadzeņu nervu (redzes, acs kustību, sejas, līdzsvara un dzirdes nerva) bojājumi. Bieži, it īpaši strutainā meningīta slimniekiem, ir pārmaiņas asins ainā.

Ārstēšana

 • Ārstē tikai slimnīcā, lietojot antibiotikas un citus  līdzekļus.

Profilakse

 • Svarīga ir organisma vispārēja stiprināšana. Laikus jāārstē visas infekcijas un jālikvidē iekaisuma perēkļi organismā. Nedrīkst ēst nemazgātus augļus un dārzeņus, dzert nevārītu ūdeni un pienu. Slimnieka lietotie trauki un veļa jānovāra.
 • Dažu meningītu (primārā strutainā meningīta, poliomielīta meningeālās formas u.c.) gadījumā nepieciešama karantīna bērniem, kam bijis kontakts ar slimnieku.
 • Pret poliomielīta meningeālo formu lieto specifiskas vakcīnas.