Meteorotropiskās slimības

Meteorotropiskās slimības

  • Slimības, kuru uzliesmojumi dažreiz saistāmi ar laika apstākļu svārstībām, tās var radīt pašsajūtas pasliktināšanos un novirzes dažādu orgānu darbībā, kā arī organisma audu ķīmiskajā sastāvā.

Simptomi

  • Nelabvēlīgu meteoroloģisku faktoru izraisītās parādības atsevišķām meteorotropiskām slimībām ir dažādas un visai raksturīgas. Reimatoīdā poliartrīta slimniekiem bieži pastiprinās locītavu stīvums un sāpes, dažkārt locītavas pat pietūkst, sāpes pastiprinās arī radikulīta, neirīta u.c. līdzīgu slimību gadījumā. Pazeminoties atmosfēras spiedienam, palielinās asins recētspēja, biežāk rodas trombozes un embolijas pēc operācijas, it īpaši vecākiem slimniekiem, ar šo pašu procesu saistāms arī miokarda infarkts.
  • Laika apstākļu svārstību periodos pastiprinās arī alerģija, organismā strauji uzkrājas biogēnie amīni serotonīns un histamīns, tas veicina elpas trūkuma lēkmes sākšanos vai pastiprināšanos bronhiālās astmas slimniekiem.
  • Cilvēki, kas slimo ar cukura diabētu (cukurslimību), var kļūt jutīgāki pret insulīnu, dažreiz tā deva jāmaina. Acs iekšējā spiediena paaugstināšanās var būt par cēloni akūtai glaukomas lēkmei, Migrēnas slimniekiem sāk stipri sāpēt galva, rodas slikta dūša, pat vemšana.
  • Asinsizplūdums smadzenēs vai asinsvadu nosprostojums, kas izraisa vienas ķermeņa puses paralīzi, arī ir meteorotropiskā slimība, kurai ir tādi paši cēloņi kā miokarda infarktam, par daļēji meteorotropiskām uzskata vēl citas slimības.
  • Gripai, augšējo elpošanas ceļu kataram u.c. (saaukstēšanās slimībām) laika apstākļu maiņas periodos bieži pievienojas deguna blakusdobumu iekaisums, plaušu karsonis.
  • Statistiski pierādīta sakarība starp dažām psihiskām slimībām un laika apstākļiem, par to liecina arī depresijas padziļināšanās, strauja garastāvokļa maiņa, biežāki pašnāvības gadījumi. Zinot, kāds ir slimības meteorotropisms, bieži iespējams draudošās komplikācijas vai uzliesmojumus novērst.