Miežagrauds (hordeolum)

Miežagrauds (hordeolum)

  • Miežagrauds ir plakstiņa meiboma vai tauku dziedzera akūts strutains iekaisums.

Cēlonis

  • Miežagraudi biežāk rodas cilvēkiem ar pazeminātām organisma pretestības spējām, kā arī novājēšanas, anēmijas, cukura diabēta un blefarīta gadījumos. Infekcija var iekļūt dziedzeros ar netīrām rokām, svešķermeņiem vai ar asinīm no kāda cita iekaisuma perēkļa.

Simptomi

  • Sākumā uz plakstiņa malas parādās jūtīgs punkts, pēc tam attīstās norobežots pietūkums, kura virspusē pēc 2 – 3 dienām izveidojas dzeltenīgs iztilpums. Tam atveroties izdalās strutas . Rodas plakstiņa un dažreiz arī konjunktīvas pietūkums. Iespējama arī temperatūras paaugstināšanās. Mieža grauds var atvērties ne tikai uz plakstiņa ādas (ārējais mieža grauds), bet arī uz konjunktīvas (iekšējais mieža grauds).
  • Atsevišķos gadījumos veidojas vairāki miežagraudi vienlaicīgi (hordeoloze),  tie var arī rasties atkārtoti. Dažreiz pēc miežagrauda attīstītās krusas grauds  (hronisks, gļēvi noritošs meiboma dziedzera iekaisums, kam parasti ir nepieciešama ķirurģiska ārstēšana).

Ārstēšana

  • Nekādā gadījumā nemēģiniet miežagraudu izspiest ar rokām!
  • Sākuma stādijās miežagraudu var ārstēt mājās ar siltām 15 – 20 minūšu ilgām kompresēm un vieglu plakstiņu masāžu. Tas samazina pietūkumu un samazina diskomfortu. Vairumā gadījumu ši ārstēšana ir pietiekoša. Ja iekaisums nesamazinās, vai rodas atkārtoti, ārsts nozīmē medikamentozu ārstēšana ( pretiekaisuma un antibakteriāli acu pilieni un/vai ziedes). Smagos gadījumos nepieciešama iekšķīga antibiotiku lietošana un neliels grieziens, lai izdalītu strutas.