Mikrocefālija
- Mikrocefālija ir stāvoklis, kad mazuļa galva ir daudz mazāka, nekā gaidīts.
- Mikrocefālija nav bieži sastopama. Tiek lēsts, ka mikrocefālijas slimnieki svārstās no 2 – 12 jaundzimušajiem uz 10 000 bērniem
Cēlonis
- Augļa attīstības laikā mikrocefālija var palēnināt vai apturēt pilnībā smadzeņu augšanu. Daudzi ārsti uzskata, ka to izraisa kaitīgas iedarbības vai ģenētiskas problēmas.
- Mikrocefālija var noritēt bez iedzimtiem defektiem, kā arī ar iedzimtiem defektiem.
- Smaga mikrocefālija ir daudz nopietnāka, šīs slimības galējā forma ir, kad mazuļa galva ir daudz mazāka, nekā gaidīts.
- Smaga mikrocefālija var rasties tāpēc, ka mazuļa smadzenes nav attīstījušās pareizi grūtniecības laikā, vai smadzenes sāk attīstīties pareizi un pēc tam kādā brīdī tiek bojātas.
- Mazuļiem ar mikrocefāliju var būt virkne citu problēmu, atkarībā no tā, cik smaga ir viņu mikrocefālijas forma.
- Par mikrocefālijas cēloņiem vairums gadījumos nav zināms. Dažiem bērniem mikrocefālija rodas gēnu izmaiņu rezultātā.
Citi iemesli mikrocefālijai, tostarp smagas mikrocefālijas rašanos, var ietvert grūtniecības laikā šādi riska faktori:
- dažādas infekcijas grūtniecības laikā, piemēram, masaliņas, toksoplazmoze, vai citomegalovīrusu
- smaga mikrocefālija – nepietiekams uzturs, kas nozīmē, ka trūkst barības vielu, nesaņem pietiekami daudz pārtikas
- kaitīgās vielas, piemēram, alkohols, dažu narkotiku vai toksisko ķimikāliju lietošana
- pārtraukta asins piegāde mazuļa smadzeņu attīstības laikā
- novērots mātēm, kas bija inficētas ar Zika vīrusu grūtniecības laikā, zinātnieki pēta iespējamo saikni starp Zika vīrusa infekciju un mikrocefālija.
Simptomi
- krampji
- attīstības kavēšanās, piemēram, problēmas ar runas vai citiem attīstības starpposmiem (piemēram, sēžot, stāvot, un staigājot)
- intelektuālā invaliditāte (samazināta spēja mācīties un funkcijas ikdienas dzīvē)
- problēmas ar kustību un līdzsvaru
- padeves problēmas, piemēram, apgrūtināta rīšana
- dzirdes zaudēšana
- redzes problēmas
Šīs problēmas var būt vieglas līdz smagas:
- Mazuļiem kuru smadzenes ir mazas un neattīstītas, smagas mikrocefālijas gadījumā var būt vairāk šo simptomu, nekā bērniem ar maigākāku mikrocefāliju.
- Smaga mikrocefālija var būt bīstama dzīvībai, jo ir grūti paredzēt kādas problēmas bērnam būs no mikrocefālijas pirms viņa dzimšanas.
- Bērniem kuri slimo ar mikrocefāliju, nepieciešamas regulāras pārbaudes, lai uzraudzītu to augšanu un attīstību.
Diagnoze
- Mikrocefāliju var diagnosticēt grūtniecības laikā vai pēc tam, kad mazulis ir piedzimis.
- Grūtniecības laikā, mikrocefālija dažkārt var tikt diagnosticēta ar ultraskaņas palīdzību (kas rada attēlus no ķermeņa), lai redzētu mikrocefāliju grūtniecības laikā, jāveic ultraskaņas pārbaude otrajā trimestrī vai trešajā trimestrī.
- Lai diagnosticētu mikrocefāliju pēc dzimšanas, ārsts izmēra jaundzimušā bērna galvas apkārtmēru medicīniskās apskates laikā, tad salīdzina šo mērījumu ar iedzīvotāju standartiem pēc dzimuma un vecuma.
- Mikrocefālija tiek diagnosticēta pēc galvas apkārtmēra mērījumiem, kas ir mazāks nekā noteiktais apkārtmērs tāda paša vecuma un dzimuma mazuļiem.
- Smaga mikrocefālija tiek definēta kā galvas apkārtmērs, kas ir zem vēl mazāku mērījumu vērtības, zem vidējā tāda paša vecuma un dzimuma zīdaiņiem, tas nozīmē, ka mazuļa galva ir ļoti maza, salīdzinot ar tāda paša vecuma un dzimuma bērnu.
- Ja ārstam ir aizdomas ka bērnam ir mikrocefālija, ārsts var pieprasīt vienu vai vairākus testus, lai palīdzētu noteikt diagnozi.
Ārstēšana
- Mikrocefālija ir uz mūžu, nav zināms kā izārstēt šo slimību, jo mikrocefālija var būt gan vieglas, gan smagas formas. Zīdaiņiem ar vieglu mikrocefāliju bieži nav manāmas nekādas citas problēmas nav tieši saistīti ar mazas galvas izmēru, šiem bērniem ir nepieciešamas regulāras pārbaudes, lai uzraudzītu to augšanu un attīstību.