Nagu graušana
Cēlonis
- Visbiežākais nagu graušanas iemesls – bērni par kuriem pārlieku daudz rūpējās, kā rezultātā bērnam nonākot jaunā vidē, viņš pats ar sevi nespēj tikt galā.
- Tā kā bērni pārsvarā bieži tur roku tuvu mutei un stresa situācijā pirmais pagadās īkšķis ko iebāzt mutē un pakožļāt, tad tālāk jau netiekot galā ar stresa situāciju var sākties nagu graušana. Nagu graušana ir tikai un vienīgi stresa izraisīta un ilga stresa perioda sekas.
- Bieži iemesls ir sarežģītās vecāku savstarpējās attiecības un nespēja komunicēt ar citiem bērniem pirmsskolas izglītības iestādēs vai skolā.
- Vecāku lielo rūpju dēļ, bērns nevar adoptēties sabiedrībā, jo mājās viņš jūtās, kā maigā kūniņā, aprūpēts un apčubināts, viss tiek pienests un aiz bērna novākts un satīrīts, kas sabiedrībā ir jādara viņam pašam.
- Bieži novērots, ka nagus grauž ne tikai bērni, bet arī pieaugušie, kas jau ir pārtapis par ieradumu. Nagu graušana pieaugušajiem var būt jau no bērnības. Visbiežāk, pieaugušais nagus grauž, ja ir kompleksi, pašpārliecības trūkums, komunikācijas problēmas, perfekcionisms,utt.
Ārstēšana
- Ļaujiet bērnam visu darīt pašam un tikai piepalīdziet nepieciešamības gadījumā, tas protams aizņem laiku, jo vienmēr tak vieglāk un ātrāk ir izdarīt pašam. Stresa situācijās runājiet ar bērnu un izskaidrojie kā atrisināt radušos situāciju, vai norādiet uz pareizo situāciju.
- Nedrīkst aizmirst, ka graužot nagus bērns var savainot pirkstu galus, kā rezultātā var rasties asiņošana vai iekaisums, kas radīs papildus problēmas Jums un Jūsu bērnam.
- Nekādā gadījumā nesodiet bērnu par nagu graušanu, vai nesmērējiet ziedes uz pirktiem, kas vēl vairāk var bērnam likt stresot.
- Pieaugušiem cilvēkiem vēlams apmeklēt psihoterapētu un atrast nagu graušanas iemesla sakni, kas var palīdzēt cīnīties ar šo nepatīkamo ieradumu.