Neiroze

Neiroze 

  • Kuņģa un zarnu darbības traucējumi, kam pamatā ir traucējumi nervu sistēmas darbībā.

Cēlonis

  • Visbiežāk šo neirožu, rašanos veicina nepareizs uztura, darba un atpūtas režīms (pārmērīga ēšana un dzeršana, negulētas naktis), sēdošs darbs, liela psihiskā slodze, kā arī citu orgānu slimības (bojāti zobi, iekaisušas mandeles, aknu un žultspūšļa, olnīcu, priekšdziedzera slimības, aklās zarnas piedēkļa iekaisums, zarnu parazīti), šīs neiroze parasti rodas cilvēkiem ar vāju nervu sistēmu.

Simptomi

  • Kuņģa neirozes pazīmes ir mainīgums ēstgribā un garšas sajūtās, pilnuma sajūta pakrūtē, vēdera uzpūšanās, retāk sāpes (parasti pēc ēšanas), dedzinoša sajūta barības vadā, atraugas, vemšana, aizcietējums.
  • Zarnu neirozes pazīmes ir caureja (lāča slimība) vai aizcietējums, urkšķēšana, pēkšņas īslaicīgas sāpes, sūrstēšana zarnās, laboratoriskos un rentgenoloģiskos izmeklējumos parasti nekādas patoloģiskas pārmaiņas nav konstatējamas.

Ārstēšana

  • Jānoregulē dzīves veids, jārūpējas par pietiekamu miegu un atpūtu, nedrīkst smēķēt un lietot alkoholiskus dzērienus, jāēd regulāri, 4 — 5 reizes dienā, nelielām porcijām, uzturam jābūt tādam, kas nekairina termiski, ķīmiski vai mehāniski. Nepieciešama norūdīšanās, sports, pastaigas, jānovērš citu orgānu slimības, Medikamenti (nomierinošie līdzekļi u.c.) jālieto pēc ārsta norādījuma, var lietot zāļu tējas — kumelītes, piparmētras, ķimenes u.c.