Noberzēšanās

Ārstnieciska un profilakses procedūra, ko veic, zināmā secībā ātri noberzējot atsevišķas ķermeņa daļas vai visu ķermeni ar sausu vai ūdenī saslapinātu rupju audumu, norūdīšanās paņēmiens.

  • Noberzēšanos cilvēks var izdarīt pats, novājinātam slimniekam šo procedūru veic medicīnas māsa vai slimnieku kopēja, cilvēkam atrodoties guļus. Vispirms noberzē vienu roku, tad to tūlīt ar sausu drānu noslauka, līdz rodas siltuma sajūta, pēc tam tāpat noberzē otru roku, vienu un otru kāju, beidzot muguru un krūtis.
  • Veicot noberzēšanos, jāievēro norūdīšanās paņēmienu pamatprincips — pakāpeniska kairinājuma palielināšana, ņemot vērā organisma īpatnības. Noberzēšanās sākumā ūdens t° ir 30°, pēc tam ūdens t pakāpeniski pazemina līdz 12°. Ja noberzēšanos veic ārstniecības nolūkā, ūdenim uz 1 l var pielikt 1 — 3 ēdamkarotes spirta vai 1 ēdamkaroti sāls, vai 1/3 ēdamkarotes etiķa. Pēc procedūras jūtams patīkams siltums un spirgtums.
  • Noberzēšanās jāveic sistemātiski. Noberzēšanās ir vienkārša ūdensdziedniecības procedūra, ko lieto pret nervozitāti, pārpūlēšanos, aptaukošanos, hronisku slimību piemēram, reimatisma, locītavu slimību u.c.) nomierināšanās periodos, akūtu slimību gadījumā — elpošanas un asinsrites sistēmas kairināšanai atveseļošanās periodā.