Nosalšana

Nosalšana

  • Atdzišanas izraisīta dzīvībai svarīgu organisma funkciju pavājināšanās līdz pat to pilnīgai izzušanai.
  • Cilvēka termoregulācijas mehānismi nodrošina nemainīgu ķermeņa t° neatkarīgi no ārējās vides t° svārstībām, ja organisms vairs nespēj pretoties aukstuma iedarbībai, sākas nosalšana — visos organisma audos notiek dziļas patoloģiskas pārmaiņas, sevišķi cieš asinsrite, līdz beidzot tā apstājas pavisam.
  • Pastāv uzskats, ka tiešais nāves cēlonis nosalšana gadījumā ir skābekļa daudzuma samazināšanās organisma audos (hipoksija), ļoti zemā t° iespējama šūnu citoplazmas kristalizācija, šūnu neatgriezeniska bojāeja.

Simptomi

  • Nosalšana process norisinās pakāpeniski, sākumā tiek pārtraukta siltumatdeve, saraujoties ādas asinsvadiem, un palielinās siltumprodukcija, pastiprinoties vielmaiņai visās šūnās un muskuļu darbam, šajā laikā ķermeņa t° paliek normāla vai pazeminās līdz 35°, vērojama muskuļu trīce, elpošanas un pulsa paātrināšanās, ādas nobālēšana.
  • Atdzišanai turpinoties, termoregulācijas mehānismu darbība pavājinās un beidzot izzūd pavisam, ķermeņa t° stipri pazeminās, rodas miegainība, zūd muskuļu trīce, bet ādas asinsvadu paplašināšanās izraisa mānīgu siltuma sajūtu.
  • Pazeminoties organisma t°, pastiprinās skābekļa piesaistīšanās eritrocītu hemoglobīnam, un līdz ar to ir traucēta skābekļa piegāde organisma šūnām, pēc tam pakāpeniski izbeidzas orgānu un šūnu funkcijas — zūd samaņa, palēninās sirdsdarbība, pazeminās asinsspiediens, elpošana kļūst pavirša un sekla, var iestāties nāve.

Pirmā palīdzība

  • Cilvēka atdzīvināšana nosalšana gadījumā var būt iespējama arī pēc samērā ilgstoša klīniska nāves perioda, ja trūkst dzīvības pazīmju, cietušais enerģiski jāberzē, vienlaikus veicot arī elpināšanu un netiešo sirds masāžu.
  • Sasildīšana jāveic lēni, nepārsniedzot 34 — 35° barības vadā vai taisnajā zarnā. To var veikt vannā, kuras temperatūru 5 — 10 minūšu laikā paaugstina no istabas t° līdz 37 — 40°. Sildīšanu vannā un vienlaicīgu ķermeņa berzēšanu turpina 20 — 40 minūtes un ilgāk atkarībā no slimnieka stāvokļa.
  • Cietušā galvu nedrīkst sildīt, tieši otrādi — tā jāatvēsina, kad cietušais atguvis samaņu, tam dod dzert karstu tēju vai kafiju, pieaugušajiem — nedaudz alkohola, cietušo novieto sasildītā gultā, kur zināmu laiku tam jāpaliek ārsta uzraudzībā. Nosalšana bieži saistīta ar saaukstēšanos un apsaldējumiem.