Obliterējošais endarterīts

Obliterējošais endarterīts

  • Slimība, kurai raksturīgs asinsvadu (galvenokārt artēriju) hronisks iekaisums un kuras dēļ rodas locekļu asinsvadu daļēja vai pilnīga oblīterācija (asinsvada noslēgšanās).
  • Ar obliterējošo endarterītu saslimst galvenokārt vīrieši, biežāk 20 — 40 gadu vecumā. Sākumā slimības process lokalizējas vidējās un sīkajās artērijās un vēnās — pirkstos, pēdās, plaukstās, apakšstilbos vai apakšdelmos. Visbiežāk slimības process sākas pēdu vai apakšstilbu artērijās. Vēnu saslimšana (sīko vēnu tromboflebīts) var sākties vairākus gadus pirms artēriju saslimšanas, bet nereti saslimst tikai artērijas.

Cēlonis

  • Obliterējošā endarterīta cēloņi nav pilnīgi noskaidroti, tā rašanos sekmē smēķēšana un kāju apsaldēšana. Līdz ar asinsvadu obliterāciju rodas audu asinsapgādes traucējumi, kas var izpausties saslimušās kājas pēdas salšanā vai tirpšanā.

Simptomi

  • Dažreiz slimības pirmā pazīme ir sāpes staigājot, kas rodas pirkstos, pēdā vai apakšstilbā. Vēlāk sāpes var kļūt gandrīz nepārtrauktas. Pastāvīgas sāpes slimajā kājā ir zīme, ka draud gangrēna (audu atmirums). Nereti sāpīgajā vietā āda ir zilganbāla, tajā viegli veidojas ļoti sāpīgas, grūti sadziedējamas čūlas. Raksturīga slimības pazīme ir artēriju pulsa izzušana perifērijas virzienā, skaitot no artērijas obliterācijas augšējā līmeņa.
  • Obliterējošais endarterīts bieži norisinās ar saasinājuma un remisijas periodiem, kad slimības pazīmes mazinās vai pat uz laiku izzūd, pazīmes ir līdzīgas obliterējošās aterosklerozes pazīmēm, taču obliterējošā ateroskleroze parasti sākas ne agrāk par 35 — 40 gadu vecumu un vispirms rodas lielajās artērijās.

Ārstēšana

  • Obliterējošā endarterīta slimnieks nedrīkst smēķēt, jāvalkā ērti, silti apavi un zeķes, jāsargājas no kāju noberzumiem, izsutumiem, ievainojumiem. Slimības saasinājuma periodos jāārstējas slimnīcā, dažreiz, lai aizkavētos slimības progresēšana un uzlabotos slimo locekļu asinsrite, nepieciešama simpātiskās nervu sistēmas jostas vai kakla gangliju izoperēšana. Gangrēnas gadījumā nereti jāveic amputācija (dažu pirkstu, pēdas, apakšstilbā lejasdaļas u.tml. amputācija).

Profilakse

  • Jāatturas no smēķēšanas, jāsargājas no kāju apsaldēšanas un traumām.