Olnīcas

  • Sievietes dzimumdziedzeris, kurā attīstās olšūnas. Olnīcas ir pāra orgāns, atrodas mazajā iegurnī vēderplēves dobumā un piestiprināts pie platajām dzemdes saitēm, pa kurām uz olnīcām nāk nervi un asinsvadi.
  • Pieaugušas sievietes olnīca ir ovāla, tās garums ir 3—5, platums 1,5—3, biežums 0,7—1,5 cm, masa 5—6 grami. Vecumā, kad olšūnu attīstība beidzas, olnīcas atrofējas, stipri samazinās un sakrokojas.
  • Olnīcām izšķir ārējo daļu — garozu un iekšējo daļu — serdi. Serdi veido irdenie saistaudi, kuros ir daudz nervu un asinsvadu. Garozas saistaudos izveidoti olnīcas pūslīši jeb folikuli.
  • Sākumā katrs pūslītis (pirmatnējais folikuls) sastāv no nenogatavojušās olšūnas — oocīta, ko aptver 1 kārta folikulārā epitēlija. Folikuliem augot, palielinās epitēlija kārtu skaits, vēlāk starp epitēlijšūnām rodas šķidrums, kas folikulāro epitēliju un oocītu atbīda uz folikula perifēriju, izveidojas ar šķidrumu pildīts folikuls, kura perifērijā vienā vietā ir šūnu sabiezējums ar oocītu vidū.
  • Folikuli attīstoties pamazām tuvojas olnīcu virsmai, nobriedis folikuls plīst, un oocīts nokļūst vēderplēves dobumā, šis process — ovulācija notiek periodiski (reizi 4 nedēļās), parasti pamīšus vienā un otrā olnīcā, starp 2 menstruācijām, menstruālā ciklā 14.— 16. dienā. No vēderplēves dobuma oocīts nonāk olvadā, kur izveidojas par olšūnu, olvados olšūna var apaugļoties.
  • Neapaugļojusies olšūna iet bojā dažu dienu laikā. plīsušā folikula vietā izveidojas dzeltenais ķermenis, kas darbojas kā iekšējās sekrēcijas dziedzeris (izdala hormonu progesteronu, arī estrogēnus).
  • Ja olšūna netiek apaugļota, izveidojas menstruālais dzeltenais ķermenis, kas funkcionē līdz nākamās menstruācijas sākumam, ja olšūna ir apaugļota, izveidojas grūtniecības dzeltenais ķermenis, kas funkcionē līdz grūtniecības vidum.
  • Ne visi folikuli nogatavojas, sievietes dzimumgatavības periodā, no 14—16 gadiem, līdz 45—50 gadiem, nogatavojas caurmērā 400—500 olšūnu. Visi pārējie folikuli iznīkst. Jaundzimušām meitenēm katrā olnīcā ir 300 000—400 000 folikulu, 17—18 gadu vecumā 5000—7000, bet vecām sievietēm tie gandrīz pilnīgi ir izzuduši.
  • Dzimumgatavības perioda laikā sievietes olnīcu folikuli ir dažādās attīstības stadijās, pēc 45—50 gadu vecuma folikuli vairs nenogatavojas. Olnīcu darbību regulē veģetatīvā nervu sistēma un hipofīzes priekšējās daivas hormoni.