Palielināts vairogdziedzeris

Palielināta vairogdziedzera gadījumā palielinās vairogdziedzera epitēlijs, saistaudi vai limfoidālie audi.

Cēlonis

  • Vairogdziedzera epitēlija kompensatoriska hipertrofija rodas sakarā ar joda trūkumu uzturā un dzeramajā ūdenī, sakarā ar traucējumiem vairogdziedzera hormona tireoidīna sintēzē, kā arī mūža posmos, kad organismam nepieciešams palielināts hormonu daudzums (pubertāte, grūtniecība u.c.).
  • Vairogdziedzera palielināšanās var būt saistīta ar organismam nevajadzīgu pastiprinātu vairogdziedzera hormona sintēzi (kākslis, difūzais toksiskais), vairogdziedzeris palielinās arī iekaisuma un audzēja gadījumā.
  • Parasti ar terminu «kākslis» apzīmē tādu vairogdziedzera palielināšanos, kad nav novērojami citu orgānu darbības traucējumi, joda trūkumu organismā un kākšļa, palielināta vairogdziedzera rašanos var veicināt slikti higiēniskie apstākļi, hipovitaminozes, helmintozes u.c. faktori. Ar kāksli, palielinātu vairogdziedzeri saslimst galvenokārt sievietes (pat 8 reizes biežāk nekā vīrieši), saslimstība zēniem un meitenēm līdz 11 gadu vecumam ir vienāda.
  • Kākšļa, palielināta vairogdziedzera slimnieki sastopami visās pasaules zemēs, galvenokārt Kalnu rajonos. Piejūras rajonos kākšļa, palielināta vairogdziedzera slimnieku ir mazāk nekā citur, ja kākslis, palielināts vairogdziedzeris kādā vietā ir bieža parādība, šādu apvidu sauc par endēmiskā kākšļa, palielināta vairogdziedzera apvidu, šādos apvidos ar kāksli, palielinātu vairogdziedzeri slimo vairākums cilvēku — gan bērni, gan pieaugušie — un arī dzīvnieki. Endēmiskā kākšļa, palielināta vairogdziedzera apvidiem ir raksturīgs mazs joda daudzums augsnē un ūdenī.

Ārstēšana

  • Ārstē ar vairogdziedzera hormona vai joda preparātiem, reizēm nepieciešama operācija.

Profilakse

  • Iedzīvotāji jānodrošina ar pilnvērtīgu uzturu un labu dzeramo ūdeni, jāuzlabo higiēnas apstākļi un laikus jāatklāj saslimšanas gadījumi. Endēmiskā kākšļa, palielināta vairogdziedzera apvidos vārāmais sāls jālieto ar joda piejaukumu.