Cilvēka papilomas vīrusa infekcija

Cilvēka papilomas vīrusa infekcija

Cēlonis

  • Slimības ierosinātājs ir cilvēka papilomas vīruss (CPV). Infekcijas avots ir vīrusa nēsātājs. Par CPV vīrusa nēsātājiem var kļūt gan vīrieši, gan sievietes un inficēt savus partnerus. Infekcijas pārnešana var notikt caur ādu, gļotādu un mikrotraumām dzimumorgānu rajonā, gan dzimumakta laikā, gan saskaroties ādai dzimumorgānu rajonā.
  • Visaugstākā CPV infekcijas sastopamība ir gados jaunām sievietēm (līdz 25 gadu vecumam). Latvijā vakcinē meitenes 12 gadu vecumā, lai tās būtu aizsargātas pirms dzimumdzīves uzsākšanas. Vakcinācija novērš lielāko daļu dzemdes kakla vēža gadījumu pirms to attīstības, pasargājot sievieti no emocionālām un fiziskām ciešanām, kā arī no nāves.

Simptomi

  • Vairumā gadījumos infekcija noris bez simptomiem. Inficēšanās ar CPV onkogēnajiem tipiem ir dzemdes kakla vēža obligāts priekšnosacījums.

Sekas

  • Dzemdes kakla vēzis Latvijā un pasaulē pēc krūts vēža ir otrā biežāk sastopamā ļaundabīgā audzēja lokalizācija sievietēm vecumā līdz 45 gadiem un trešais izplatītākais vēža izraisītās nāves cēlonis sievietēm pēc krūts un plaušu vēža.