Paraproktīts

Taisnās zarnas apkārtējo audu iekaisums.

Cēlonis

  • Paraproktīts bieži ir proktīta komplikācija, ja patogēnie mikroorganismi caur zarnas sienu nokļūst apkārtējos audos. Paraproktīta izveidošanos veicina neregulāra vēdera izeja, aizcietējums vai ilgstoša caureja, rupjas barības paliekas un dažādi svešķermeņi, kas var radīt ieskrambājumus un plīsumus gļotādā, kā arī pārmērīga alkoholisko dzērienu lietošana.

Simptomi

  • Iekaisuma process sākas strauji ar pietūkumu un sāpēm tūpļa apvidū, paaugstinātu t°, iekaisušie audi pakāpeniski sastruto, strutu daudzumam palielinoties, tās izlaužas uz āru caur ādu vai gļotādu. Pēc tam sāpes samazinās, vēdera izeja normalizējas, tomēr strutošana nelielos apmēros var turpināties nedēļām, mēnešiem un pat gadiem ilgi, un no bijušā strutu dobuma atverēm izveidojas fistulas, tās bieži iekaist, rodas recidivējošs paraproktīts, vai arī paraproktīts pāriet hroniskā formā un fistulas gadiem ilgi neslēdzas.
  • Ja fistulas eja ir liela, pa to izdalās fekālijas un gāzes, šādi slimnieki jūtas ļoti neērti un ir spiesti izvairīties no sabiedrības.

Ārstēšana

  • Akūts paraproktīts iespējami ātri jāārstē ķirurģiski, lai likvidētu strutošanu un pasargātu apkārtējos audus no tālākas sabrukšanas.

Profilakse

  • Lai nerastos paraproktīts, nepieciešams laikus ārstēt proktītu, taisnās zarnas plīsumus, hemoroīdus, ievērot personisko higiēnu, bieži apmazgāt tūpļa apvidu, regulēt vēdera izeju, nodarboties ar fizkultūru un sportu, it īpaši cilvēkiem, kam ir sēdošs darbs.