Pēcdzemdību slimības

Pēcdzemdību slimības

  • Grūtniecības vai dzemdību izraisīti sarežģījumi, kas rodas pēcdzemdību periodā, tās var būt infekciozas un neinfekciozas.

Cēlonis

  • Infekciozas pēcdzemdību slimības ierosina stafilokoki, streptokoki u.c. iekaisumslimību ierosinātāji. Visbiežāk infekcija iekļūst organismā pa dzemdes gļotādas brūci, kas rodas, placentai atdaloties, kā arī pa dzemdes kakla, maksts vai starpenes plīsumiem. Parasti infekcija iekļūst sievietes dzimumceļos no ārpuses, piemēram, ja dzemdības notiek mājās vai arī pēcdzemdību periodā netiek ievērota personiskā higiēna. Infekcija var izplatīties arī no strutu perēkļiem sievietes organismā, piemēram, no sastrutojušām mandelēm, zobiem u.c. (infekcija, fokālā). Infekcija var norobežoties mazajā iegurnī, izraisot endometrītu, parametrītu, adneksītu, pelvioperitonītu, vai arī, iekļūstot asinsritē, radīt sepsi (dzemdību drudzi).

Simptomi

  • Visas infekciozās pēcdzemdību slimības ir organisma vispārējas slimības ar vietēju iekaisuma procesa izpausmi dzimumorgānos. Attīstoties iekaisumam dzimumorgānos, dzemdes saraušanās pavājinās, rodas sāpes vēdera lejasdaļā un krustos, pastiprinās izdalījumi no dzimumceļiem. Izdalījumi ir asiņaini, dažreiz arī strutaini un parasti ar nepatīkamu smaku. Reizēm ir urinēšanas vai vēdera izejas traucējumi. Ķermeņa t paaugstinās līdz 38° un vairāk; pulss biežs.
  • Ja rodas sepse, pievienojas organisma intoksikācijas pazīmes — nespēks, drudzis, galvassāpes, reibonis, vemšana. Var rasties sastrutojumi arī plaušās, sirds somiņā, nierēs. Nereti uz ķermeņa ādas parādās izsitumi. Infekcijas process var lokalizēties kāju vai iegurņa vēnās (tiomboilebīts), var rasties arī krūts dziedzeru iekaisums (mastīts).
  • Neinfekciozās pēcdzemdību slimības ir simfīzes bojājumi, dzimumorgānu fistulas, maksts un starpenes plīsumi, vielmaiņas traucējumi, psihozes u.c.

Ārstēšana

  • Atkarīga no cēloņa. Svarīga nozīme ir pareizai slimnieces kopšanai, diētai, vitamīniem.

Profilakse

  • Grūtniecības laikā jāievēro grūtnieces higiēna, jālikvidē visi iekaisuma perēkļi, laikus jāierodas slimnīcā vai dzemdību namā, kā arī stingri jāievēro pēcdzemdību perioda higiēna. Rodoties pirmajām saslimšanas pazīmēm, nekavējoties jāvēršas pie ārsta.