Pelagra

Pelagra

  • Slimība, ko izraisa pp vitamīnu (nikotīnskābes) trūkums organismā.

Cēlonis

  • Šī slimība sastopama galvenokārt ekonomiski maz attīstītu āzijas un āfrikas valstu iedzīvotājiem, kas ilgstoši lieto kvalitatīvi un kvantitatīvi nepietiekamu, it īpaši olbaltumvielām nabadzīgu uzturu, piemēram, kukurūzu vai rīsus. Pelagra Latvijā sastopama reti, taču sekundāra pp hipovitaminoze var rasties sakarā ar gremošanas traucējumiem vai citām patoloģiskām pārmaiņām.

Simptomi

  • Tipiskas pelagras slimniekam ir ādas pārmaiņas (dermatīts), caureja un psihiski traucējumi. Āda viegli iekaist un kļūst raupja un tumša, it īpaši uz atklātajām ķermeņa daļām. Zūd ēstgriba un garšas sajūta. Mutē un rīklē ir sausuma un dedzināšanas sajūta. Bieži rodas caureja, kas mijas ar īslaicīgu aizcietējumu. Nereti ir arī vemšana. Slimnieks novājē, kļūst apātisks, miegains, viņam zūd atmiņa un samazinās garīgās darbaspējas.
  • Viegla sekundāra pp hipovitaminoze var izpausties mazāk spilgti – ir gremošanas traucējumi, apātija, netipiskas pārmaiņas ādā, anēmija.

Ārstēšana

  • Ārstē ar pilnvērtīgu, olbaltumvielām bagātu uzturu, dienas devu pakāpeniski palielinot. Injicē pp vitamīnu – sākumā 100 mg un vairāk diennaktī. Pastiprināti ievada arī citus vitamīnus, it īpaši в grupas vitamīnus.

Profilakse

  • Profilaksē svarīgs ir pilnvērtīgs uzturs, kurā ir pp vitamīniem bagāti produkti – rupja maluma maize, gaļa u.c. Gremošanas traucējumu vai vispārējas saslimšanas gadījumā lietojami pp vitamīnu preparāti. Veselam cilvēkam jāuzņem dienā 15 mg pp vitamīna.