Perversijas

Cēlonis

  • Biežāk rodas psihopātiem un psihiskiem slimniekiem, retāk psihiski veseliem cilvēkiem. Perversijas parasti nav iedzimta patoloģija, izšķirīga nozīme ir audzināšanai, kā arī ārējiem faktoriem. Perversijas pamatā var būt patoloģisks nosacījuma reflekss, kas ar laiku var nostiprināties (piemēram, ja bērns onanē un tai laikā tiek fiziski sodīts, var izveidoties nosacījuma reflekss, ka seksuālais apmierinājums iegūstams brīdī, kad izjūtamas fiziskas sāpes), šāda veida refleksi var rasties tikai īpašos apstākļos, piemēram, personām, kam ir agri radusies dzimumtieksme.
  • Perversijas, veicina īpaši sadzīves apstākļi (izolācija, dzīve tikai viena dzimuma sabiedrībā), alkoholisms, kā arī sociālie apstākļi — pornogrāfiskā literatūra, televīzijas raidījumi, kinofilmas.
  • Perversijas, seksuālās gaita ir dažāda, tās var izpausties agri un ārējo vai iekšējo apstākļu ietekmē saasināties vai atslābt, tomēr visumā palikt nemainīgas (īstās perversijas).
  • Ja perversijas rodas tikai ārēju veicinošu faktoru ietekmē, tās var izzust, mainoties situācijai (fakultatīvās perversijas, seksuālās). Dažu perversijau gadījumos saglabājas normāla tieksme uz pretējo dzimumu un perversijas norisinās paralēli normālai dzimumdzīvei (anomāla seksuālā dzīve), šīs perversijas var rasties periodiski un pēc tam izzust. Vairākumā gadījumu perversijas izbeidzas pēc ģimenes nodibināšanas, bet reizēm tās normālu dzimumdzīvi padara neiespējamu.
  • Ja perversijām ir citas slimības simptoms, ārstē pamatslimību, uzmanība jāievirza citā gultnē (sports, fiziskās aktivitātes), lai patoloģiski izveidojies reflekss izzustu.

Ārstēsana

  • Ārstēšanā piedalās psihiatri un seksologi.

Profilakse

  • Profilaksē svarīga ir pareiza dzimumaudzināšana, psihohigiēna, personas, kas nododas seksuālām perversijām, mūsu valstī tiek sauktas pie kriminālatbildības.