Pilorospazma

Pilorospazma

  • Kuņģa vārtnieka saraušanās, kas neļauj kuņģim iztukšoties.

Cēlonis

  • Pilorospazmas cēlonis var būt vispārēja neiroze, kuņģa slimības (vārtnieka čūla, kuņģa sekrēcijas pastiprināšanās), žultspūšļa, aizkuņģa dziedzera u.c. slimības, saindēšanās ar nikotīnu, morfīnu, svinu.

Simptomi

  • Pilorospazmas pazīmes ir smaguma sajūta, periodiskas lēkmjveida sāpes vai dedzinoša sajūta pakrūtē.
  • Galvenā pazīme ir atkārtota vemšana. Raksturīgi ir tas, ka izvemj uzņemto barību un pēc vemšanas, slimniekam kļūst vieglāk. Ja vemšana bieži atkārtojas un ir ilgstoša, rodas ūdens un minerālvielu maiņas traucējumi un organisms saindējas ar vielmaiņas produktiem. Iestājas acidoze. Ja ir pilorospazmas pazīmes, obligāti jāgriežas pie ārsta.

Ārstēšana

  • Jāēd noteiktos laikos, vismaz 4 reizes dienā, nelietojot skābus un kairinošus uzturlīdzekļus. Ja vemšana bieži atkārtojas, barībai jābūt pusšķidrai, nedrīkst lietot loti karstus vai aukstus ēdienus. Nedrīkst smēķēt un lietot alkoholiskus dzērienus. Jālikvidē zobu infekcijas. Ieteicama ārstnieciskā fizkultūra, sevišķi elpošanas vingrinājumi. Lieto arī spazmolītiskus līdzekļus, organismā papildus ievada šķidrumu (fizioloģisko šķīdumu, glikozes šķīdumu u.c.), nātrija un kālija sāļus. Ja pilorospazmas cēlonis ir organiskas kuņģa pārmaiņas, jāārstē ķirurģiski.