Strutains plaušu audu sabrukums, kas norobežots no apkārtējiem audiem ar saistaudu kapsulu un veido vienu vai vairākus dobumus.
Cēlonis
Plaušu abscesa rašanos nosaka vairāki pamatfaktori:
- akūts infekcijas perēklis plaušu audos, kas var rasties, ja elpošanas ceļos iekļūst strutas rādošie mikroorganismi (stafilokoki, streptokoki, pneimokoki u.c);
- plaušu karsonis, kas rada plaušu audu nekrozi, vēlāk izveidojas dobums;
- bronhu nosprostojums, ko var radīt svešķermeņi, sabrukuši plaušu ļaundabīgi audzēji, krūškurvja ievainojumi u.tml.;
- asinsrites traucējumi, kas izraisa plaušu audu nekrozi, piemēram, plaušu infarkts.
parasti ar plaušu abscesu slimo cilvēki pusmūža gados un vecumā, biežāk — vīrieši.
Simptomi
Plaušu abscesa klīnisko gaitu iedala 2 stadijās:
- Visbiežāk plaušu abscess sākas pēkšņi ar strauju t paaugstināšanos, drebuļiem, svīšanu, rodas sāpes krūtīs, nereti sauss klepus, asinīs palielinās leikocītu daudzums.
- Otrajā stadijā, kad plaušu abscess vairs nav izolēts, bet strutas izlaužas uz bronhu, klepus pastiprinās, izdalās ļoti daudz strutainu krēpu, t parasti pazeminās, un plaušu abscess pēc kāda laika vai nu likvidējas, vai — biežāk — kļūst hronisks, strutas var izlauzties ne tikai uz bronhu, bet arī pleiras dobumā, tādā gadījumā slimības komplikācija ir empiēma.
Ārstēšana
- Akūtajā stadijā lieto antibiotikas, galvenokārt ievadot tās tieši plaušu abscess dobumā, vispārspēcinoši līdzekļi, pilnvērtīgs, olbaltumvielām bagāts uzturs.
- Ļoti svarīgi ir panākt krēpu un strutu maksimālu atdalīšanos, šai nolūkā izmanto speciālus ārstnieciskās vingrošanas paņēmienus, ja plaušu abscess ir hronisks, nepieciešama ķirurģiska ārstēšana (attiecīgās plaušu daļas rezekcija).
Profilakse
- Pareiza plaušu karsoņa ārstēšana.