Priekšlaicīgas dzemdības

Priekšlaicīgas dzemdības

  • Dzemdības, kas notiek starp 28. un 38. grūtniecības nedēļu. Jaundzimušais, kas dzimis priekšlaicīgās dzemdībās (neiznēsāts bērns), ir dzīvotspējīgs.

Cēlonis

  • Visbiežāk priekšlaicīgu dzemdību cēlonis ir dažādas mātes slimības, asinsrites sistēmas slimības, hroniskas un akūtas infekcijas slimības, kā arī aknu, nieru un iekšējās sekrēcijas dziedzeru funkciju traucējumi, grūtniecības vēlīnās toksikozes, dzimumorgānu slimības (hronisks Iekaisums, audzējs, infantilisms, olnīcu darbības traucējumi).
  • Priekšlaicīgas dzemdības var izraisīt arī grūtnieces organisma intoksikācija ar kaitīgām vielām (piemēram, organiskiem šķīdinātājiem, alkoholu), fiziskas un psihiskas traumas, nepietiekams uzturs, organisma pārkāršana, ilgstoša vibrēšana u.c. nelabvēlīgi ārējie faktori.

Simptomi

  • Priekšlaicīgas dzemdības var izraisīt arī imunoloģiskā nesaderība. Biežāk priekšlaicīgas dzemdības novērojamas sievietēm, kurām ir bijuši vairāki aborti, priekšlaicīgas dzemdības var būt arī vairākaugļu grūtniecības, nepareizas placentas piestiprināšanās, augļa attīstības traucējumu gadījumā, ja rodas grūtniecības priekšlaicīgas pārtraukšanās pazīmes (lēkmjveida sāpes vēdera lejasdaļā, velkošas sāpes krustos, asiņaini vai ūdeņaini izdalījumi no dzimumceļiem), nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība un grūtniecei jāievēro stingrs gultas režīms.

Ārstēšana

  • Efektīva tikai slimnīcas apstākļos, tā atkarīga no cēloņa, lieto arī hormonu preparātus, vitamīnus.

Profilakse

  • Grūtnieces agra konsultēšanās ar ārstu, kura dod iespēju laikus novērst visus priekšlaicīgos dzemdību cēloņos.