Pseidoartroze (neīstā locītava)

Pseidoartroze (neīstā locītava)

  • Anormāls kaula kustīgums bijušā lūzuma vietā, radies nepilnīga saauguma dēļ.

Cēlonis

  • Kaula fragmentu nepietiekami ilga un nestabila fiksācija lūzuma gadījumā, plaši audu bojājumi traumas laikā (vaļēji lūzumi), iekaisums, kaula fragmentu novirze, kaula asinsapgādes traucējumi.
  • Šajos gadījumos lūzuma vietā ieaugušie saistaudi kļūst rupjšķiedraini, vietām pārvēršas skrimslī, un jaunie kaulaudi nespēj savienot kaula fragmentus, bet izveidojas to galos. Neīstā locītava biežāk rodas vietās, kur kaula sadzīšanas apstākļi ir nelabvēlīgi un imobilizāciju ir grūtāk panākt, piemēram, augšstilba kaula kakliņš, plaukstas laivveida kauls, apakšstilba kaulu apakšējā trešdaļa, apakšdelma kaulu vidusdaļa.

Simptomi

  • Neīstā locītava var būt ar niecīgu, tikko manāmu kustību apjomu, kad slimais loceklis var tikt nodarbināts, kaut arī bieži tas ir sāpīgi, ar laiku slimais loceklis arvien straujāk deformējas. Citos gadījumos kustības neīstajā locītavā ir lielas un slimo locekli mērķtiecīgi nodarbināt ir grūti vai pat neiespējami,  locītavas vietā bieži ir sataustāmi paresnināti kaula gali.

Ārstēšana

  • Ārstē ķirurģiski  — kustīgajā vietā ievieto no kaula izgrieztu transplantātu (parasti kaulu ņem no paša slimnieka, atsevišķos gadījumos lieto konservētus kaulaudus), pirms tam ārstē iekaisumu, ja tas ir, ja tā ārstēšana ieilgst un operāciju nav iespējams veikt, nereti kaulu var saaudzēt, neskarot locītava vietu, bet saspiežot kaula galus ar īpašu kompresijas aparātu. Ja ārstēšanu apgrūtina plaši sarētojumi un ādas defekti, kas radušies pēc vaļēja lūzuma un agrāk veiktajām operācijām, vispirms pārstāda ādu un zemādas audus vai ārstē ar kompresijas aparātu.
  • Ja ķirurģiska iejaukšanās nav iespējams, lieto fiksējošu tūtoru. Ārstēšanas ilgumam pārsniedzot attiecīgā kaula lūzuma dzīšanas laiku, ārstēšana var ilgt pat daudzus gadus, tādēļ vecākiem cilvēkiem dažkārt iesaka īpaša veida ķirurģiskās metodes, piemēram, augšstilba kaula kakliņa neīstās locītavas gadījumā izveido mākslīgu metāla locītavu, dažreiz locekli amputē.

Profilakse

  • Lēni dzīstoša lūzuma gadījumā — lūzuma vietas pietiekami ilga imobilizācija, kalcija sāļiem un vitamīniem bagāts uzturs, ja kaula galu fiksēšanai nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās, tā jāveic jau laikus.