Riketsiozes

Riketsiozes

Grupa akūtu infekciju slimību, ko ierosina riketsijas. Riketsioze ir raksturīgi infekcijas perēkļi dabā.

Cēlonis

  • Riketsiozes pieder pie transmisīvām slimībām — cilvēki saslimst no inficētiem asinssūcējiem (utis, blusas, ērces). Riketsiozei raksturīgi izsitumi (izņemot Q drudzi) un paaugstināta temperatūra. Biežāk sastopamās riketsiozes ir izsitumu tīfs, Q drudzis, endēmiskais jeb žurku izsitumu tīfs, Ziemeļāzijas ērču riketsioze, piecdienu jeb Volīnijas drudzis, Marseļas drudzis.
  • Ar endēmisko izsitumu tīfu cilvēki inficējas infekcijas perēkļos dabā, kur atrodas inficētas žurkas un peles. Pārnēsātāji — blusas un ērces. Inkubācijas periods ir 8 — 12 dienas.

Simptomi

  • Slimības pazīmes tādas pašas kā izsitumu tīfam, bet gaita daudz labvēlīgāka. Sākas pakāpeniski vai pēkšņi, paaugstināta temperatūra (38—40°) var turēties 2 nedēļas. Izsitumi parādās 6.—7. slimības dienā, tie bieži ir uz plaukstām, kā arī pēdām (atšķirībā no izsitumu tīfa). Iespējams plaušu karsonis.
  • Ziemeļāzijas ērču riketsiozi izplata ērces. Inkubācijas periods ir 3 — 6 dienas, temperatūra sasniedz 40°. Drudža periods ilgst 8 — 10 dienas. Ērces koduma vietā veidojas neliels, blīvs, ar tumši brūnu kreveli klāts infiltrāts, kam apkārt sārts gredzens. Izsitumi uz ādas var parādīties jau 2. slimības dienā. Palielināti reģionārie limfmezgli, ir galvassāpes, lēns pulss, pazemināts asinsspiediens.
  • Piecdienu drudzi pārnes drēbju utis. Sevišķi plaši izplatīts kara laikā (t.s. ierakumu drudzis). Inkubācijas periods līdz 2 nedēļām. Sākas pēkšņi ar galvassāpēm, nespēku, drudzi. Raksturīgas muskuļu sāpes, it īpaši lielos. Izsitumi rozeolu veidā nenozūd 1 — 3 dienas. Acu āboli sārti, sāpīgi.
  • Marseļas drudzis izplatīts Eiropas subtropu joslā, Āfrikā, daļēji Āzijā. Izplata suņu ērces. Aizdomas par saslimšanu ar Riketsiozi rodas, ja cilvēks ir bijis infekcijas perēklī.

Ārstēšana

  • Lai noteiktu diagnozi, pārbauda antivielas slimnieka asins serumā. Pārslimojušiem paliek ilgstoša imunitāte. Riketsiozi ārstē ar antibiotikām. Dažu riketsiozu profilaksei lieto vakcīnas.