Siekalu dziedzeri

Gremošanas orgāni, kas izstrādā siekalas un ievada tās mutes dobumā.

  • Izšķir mazos un lielos siekalu dziedzerus.
  • Mazie siekalu dziedzeri ir izkaisīti visā mutes dobuma gļotādā, tos sauc pēc atrašanās vietas — par lūpu, vaigu, mēles un aukslēju dziedzeriem. Lielie siekalu dziedzeri atrodas ārpus mutes dobuma, kurā atveras tikai to izvadkanāli.

 Ir 3 pāri lielo siekalu dziedzeri:

  1. pieauss,
  2. zemžokļa
  3. zemmēles siekalu dziedzeri.
  • Pieauss siekalu dziedzeris ( glandula parotis) ir vislielākais (masa 20—30 grami), atrodas zem ādas uz priekšu un uz leju no auss gliemežnīcas. Tā izvadkanāls šķērso košļāšanas muskuli, izurbjas cauri vaiga muskulim un atveras vaiga gļotādā iepretim otrajam augšējam lielajam dzeroklim.
  • Ja dziedzeris ir iekaisis, auss priekšpusē vērojams pietūkums. Viens no šā dziedzera iekaisuma veidiem ir epidēmiskais parotīts.
  • Zemžokļa siekalu dziedzera (glandula submandibularis) masa 10—15 grami, tas atrodas zem ādas pie apakšžokļa iekšējās virsmas. Tā izvadkanāls atveras mutes dobuma apakšējā sienā zem mēles, pie mēles saitītes.
  • Zemmēles siekalu dziedzera (glandula sublingualis) masa 4—5 grami, tas atrodas zem mēles uz mutes dobuma apakšējās sienas zem gļotādas, kur veido zemmēles kroku. Dziedzera lielajam izvadkanālam ir kopēja atvere ar zemžokļa siekalu dziedzera izvadkanālu, bet mazajiem izvadkanāliem ir daudzas sīkas atveres zemmēles krokā.
  • Pēc siekalu rakstura izšķir serozos siekalu dziedzerus — izdala olbaltumvielām bagātas, šķidras siekalas (pieauss siekalu dziedzeri un daļa mēles siekalu dziedzeri ), gļotu siekalu dziedzeri — izdala gļotainas, staipīgas siekalas ( aukslēju siekalu dziedzeri un daļa mēles dziedzeru), jauktie siekalu dziedzeri — izdala jauktas siekalas ( lūpu, vaigu siekalu dziedzeri, daļa mēles dziedzeru, zemžokļa un zemmēles siekalu dziedzeri).