Sievietes higiēna

Ginekoloģisko slimību novēršanas pasākumu komplekss.

  • Sievietes dzimumorgāni ir saistīti ar ārējo vidi, tāpēc patogēnie mikroorganismi, it īpaši dažos sievietes fizioloģiskos periodos, var viegli iekļūt dzemdē, olvados un pat vēdera dobumā, ierosinot iekaisumslimības.
  • Visvieglāk infekcija sievietes dzimumorgānos var iekļūt menstruāciju laikā, kad dzemdes kakls ir atvērts un dzemdes dobumā ir mikroorganismiem labvēlīga vide (asinis), tāpēc menstruāciju laikā sevišķi rūpīgi jāievēro personiskā higiēna.
  • Vismaz divreiz dienā dzimumorgāni jāapmazgā ar siltu ūdeni, higiēnas paketes, tamponi jāmaina vairākas reizes dienā. Menstruāciju laikā nav ieteicams mazgāties vannā, labāk izmantot dušu, nav pieteicama dzimumdzīve (dzimumdzīves higiēna).
  • Arī menstruāciju starplaikā jāievēro dzimumorgānu higiēna, jau no agras bērnības sievietei jāpieradinās divreiz dienā (rītos un vakaros) apmazgāt dzimumorgānus ar siltu ūdeni (meitenes higiēna), tos ieteicams apmazgāt arī pēc tualetes lietošanas, jo urīna un izkārnījumu paliekas var kairināt dzimumorgānus un veicināt iekaisuma rašanos.
  • Maksts skalošanu drīkst veikt tikai pēc ārsta ieteikuma. Ļoti svarīgi panākt savlaicīgu urīnpūšļa iztukšošanos un normālu zarnu darbību. Pārpildīts urīnpūslis var veicināt dzemdes nepareizas guļas veidošanos, bet aizcietējums izraisa venozo asiņu uzkrāšanos mazajā iegurnī, radot labvēlīgus apstākļus iekaisumslimību attīstībai.
  • Liela nozīme sieviešu slimību profilaksē, kā arī grūtniecības, dzemdību un pēcdzemdību perioda normālā norisē ir sporta nodarbībām. Īpaša nozīme ir tiem vingrojumiem un sporta veidiem, kas nostiprina vēdera un starpenes muskulatūru, piemēram, slēpošanai, peldēšanai, slidošanai, vingrošanai.
  • Lai novērstu venozo asiņu sastrēgumu mazajā iegurnī, svarīga ir higiēniskā vingrošana rītos, kā arī vingrošana darba pārtraukumā, it īpaši tām sievietēm, kuru darbs saistīts ar ilgstošu sēdēšanu vai stāvēšanu.
  • Arī apģērbam un veļai ir svarīga nozīme sievietes dzimumorgānu pareizas darbības nodrošināšanā. Veļa jāmaina katru dienu, Šaurs, apspīlēts apģērbs, pārāk cieša josta var radīt asinsrites traucējumus iekšējos orgānos, arī dzimumorgānos, apģērbam jāatbilst sezonai.
  • Karstā laikā nav ieteicams valkāt garās bikses, jo rodas pastiprināta svīšana dzimumorgānu apvidū, tas veicina iekaisumu rašanos. Ziemā jāvalkā siltas bikses un siltas zeķes. Katrai sievietei vismaz divreiz gadā ir obligāta profilaktiskā ginekoloģiskā apskate.
  • Ja rodas pastiprināti izdalījumi no dzimumceļiem vai arī menstruāciju traucējumi, nekavējoties jāvēršas pie ginekologa. (grūtnieces un nedēļnieces higiēnas īpatnības rakstos grūtnieces higiēna un pēcdzemdību periods.)