Spondilīts

Spondilīts

  • Mugurkaula iekaisums, ko visbiežāk ierosina tbc mikobaktērija, retāk citi mikrobi. Tuberkulozais spondilīts ir viens no kaulu tuberkulozes veidiem. Sastopams reti. Slimo galvenokārt bērni un pusaudži, bet var saslimt arī pieaugušie.

Cēlonis

  • Slimības ierosinātājs nonāk skriemeļos ar asins plūsmu no kāda cita tuberkulozes perēkļa organismā (parasti no plaušām) un izraisa skriemeļu ķermeņa kaulaudu sabrukumu. Parasti process pāriet no viena skriemeļa uz otru — blakusskriemeli. Skriemeļiem sabrūkot, mugurkauls deformējas — izveidojas kupris. Mugurkauls saīsinās, mainās ķermeņa proporcijas — kājas kļūst relatīvi garākas par vidukli. Kuprim blakus var rasties sastrutojums (abscess); smagākos gadījumos strutas izlaužas uz āru, radot nedzīstošas fistulas. Slimība sākas pakāpeniski un noris lēni, ilgstoši.

Simptomi

  • Sākumā slimniekam ir nespēks, nedaudz paaugstināta temperatūra. Slimības procesam attīstoties, rodas sāpes mugurā, it sevišķi saliecoties. Ja slimība skar jostas skriemeļus, sāpes var izstarot uz kājām. Slimniekiem veidojas īpatnēja gaita — tie iet ar savdabīgi iztaisnotu muguru. Tā kā šādi simptomi ir raksturīgi arī citām mugurkaula slimībām, laikus jāgriežas pie ārsta, lai izdarītu rūpīgu izmeklēšanu un uzsāktu pareizu ārstēšanu.

Ārstēšana

  • Nepieciešama ilgstoša mugurkaula atslodze — imobilizācija, ko panāk ar ģipša korseti vai īpašu ģipša gultiņu. Lieto arī prettuberkulozes līdzekļus, kalcija preparātus, vispārspēcinošu terapiju. Abscesa gadījumā vietēji ievada antibiotikas, iepriekš atsūcot strutas.
  • Dažreiz, ja process norobežots, bojāto skriemeļu ķermeņus izoperē, bet skriemeļu lokus operācijas ceļā saaudzē. Tas veicina tuberkulozes perēkļa sadzīšanu un pārkaļķošanos, kā arī pasargā no lielāka kupra veidošanās. Tuberkulozā spondilīta slimnieki atrodas ilgstošā ārsta uzraudzībā, jo, organisma pretestībai samazinoties, process var uzliesmot no jauna. Nepieciešama arī periodiska ārstēšanās sanatorijā.
  • Ļoti reti spondilītu ierosina citi mikrobi, piemēram, stafilokoki. Slimība tad sākas pēkšņi ar augstu temperatūru un asām sāpēm mugurā. Ārstē tāpat kā tuberkulozo spondilītu, prettuberkulozes līdzekļu vietā lietojot citus — ierosinātājam atbilstošus pretmikrobu līdzekļus.