Strijas

Strijas

  • Ādai zaudējot elastīgumu, tā kļūst raupjāka, veidojas rētas un plīsumi, Gaidot bērniņu, strauji augot vai palielinoties svaram, āda var tik ļoti nostiepties, ka veidojas plīsumi – strijas. Ar šo problēmu jāsastopas gandrīz ikvienai sievietei, arī zēniem un meitenēm pusaudžu vecumā.
  • Strijas ir zemādas audu (saistaudu) plīsumi, kas rodas no pārmērīgas ādas izstiepšanās. Zemādas saistaudu plīsumus iepriekš nevar paredzēt. Pati plīšana ir nesāpīga un notiek nemanāmi. Strijas veidojas, jo epiderma kļūst plāna un plakanāka, dermā veidojas it kā “atmirušas” vietas. Striju izskats un lielums ir atkarīgs no to vecuma un ādas izstiepuma pakāpes. Tās var būt dažāda lieluma – sākot no dažiem milimetriem līdz pat vairākiem centimetriem, parasti vertikālā virzienā. Strijas veidojas vietās, kuras visstraujāk reaģē uz svara izmaiņām, uz vēdera priekšējās un sānu sienas, gurniem, krūtīm, roku augšdelmiem, kāju augšstilbos.

Cēlonis

  • Strijas var veidoties straujas ķermeņa masas augšanas dēļ, kad rodas disbalanss starp skeleta kaulu un muskulatūras augšanu un ādas elastību. Strauji veidojoties sievišķīgām aprisēm (grūtniecība, pubertāte u.c.) āda nostiepjas. Tomēr strijas neveidojas visiem, jo ļoti liela nozīme ir ādas elastībai un tās pietiekamam mitrumam. Gadījumos, kad svars pieaug strauji, lai novērstu striju rašanos, obligāti jālieto tonizējoši krēmi, kas uzlabo ādas elastīgumu. Ļoti ātri augot garumā, saistaudu plīsumi var rasties arī uz muguras pie mugurkaula – horizontāli, nevis vertikāli, kā parasti.
  • Ja strijas veidojas bērniem līdz pubertātes vecumam, ieteicama endokrinologa konsultācija. Ne tikai svaram strauji pieaugot, bet arī krasi svaru zaudējot, mazinās ādas elastība, saistaudi saplīst un veido ādas defektus. īpaši āda tiek traumēta, ja liekie kilogrami atgriežas – esošās strijas kļūst platākas. Jaunas vai līdz sešu mēnešu vecas strijas ir zilgansārtā perlamutra krāsā, ar daļēji izteiktu reljefu, vecas strijas, no 6 līdz 12 mēnešiem, ir viegli sārti baltā krāsā ar izteikti redzamu striju reljefu. Pusaudžu vecumā straujas augšanas dēļ un hormonālo svārstību rezultātā var mainīties šķidruma uzkrāšanās organismā, līdz ar to āda zaudē elastību un tiek izjaukta audu struktūra, un veidojas strijas.
  • Grūtniecības laikā striju parādīšanās ir atkarīga no ādas elastības, iedzimtības un no tā, cik ātri pieaug svars un apjoms. Tāpēc svarīgi jau pirms grūtniecības un visā bērniņa gaidīšanas laikā veikt profilaktiskas darbības (ar speciāliem krēmiem ieziežot gan vēderu, gan krūtis). Ādas struktūra mēdz reaģēt arī uz organisma iekšējām slimībām (novājināts organisms, āda zaudē tonusu), kā arī ļoti nozīmīgs faktors ir iedzimtība. Ja strijas ir vecmāmiņai un mammai, tad tās būs arī meitai. Sievietēm ap 40 gadiem organisms mēdz pastiprināti novecot un āda vairs nav tik tvirta. Šajā laikā svarīgi ievērot konstantu svaru, neaizrauties ar diētām un pastiprināti pievērst uzmanību ķermeņa kopšanai.

Simptomi

  • Tikko izveidojusies strija ir zilgani sārta vai sarkanīga, nedaudz piepacelta, uztūkusi, bet ar laiku tā zaudē savu intensīvo krāsu, kļūst zilgana, vēlāk nedaudz perlamutra krāsā. Pēc kāda laika strija atgādina rētu. Vēlāk – ādas rētošanās fāzē – veidojas ādas atrofija, epiderma kļūst plānāka un strija iegūst baltganu nokrāsu vai retāk kļūst pigmentēta (neiesauļojas, vienmēr paliek gaišāka). Lai gan strijas pilnībā novērst nav iespējams, kosmetoloģiski var samazināt striju veidošanos, sašaurināt esošo striju platumu un izlīdzināt, panākt, lai āda izskatītos tvirta, un “nomaskēt” striju vietas.

Ārstēšana

  • Strijas pavisam novērst nevar, bet var mazināt. Lai neveidotos strijas, laikus jādomā par profilaktiskiem pasākumiem. Ādas elastības saglabāšanai ļoti labi noder kontrastdušas (sākt un beigt ar vēsu ūdeni, veicot ūdens maiņas), pirts procedūras (palīdz apasiņot, attīrīt un apgādāt ar barības vielām ādu) un pašmasāža ķermeņa problemātiskajām vietām (norīvējoties ar linu dvieli). Var lietot arī dažādus kosmētiskos līdzekļus, tos iesaka lietot sausas ādas īpašniecēm, jo taukaina āda ir elastīgāka, bet nevajadzētu aizmirst arī par tās kopšanu. Svarīgi izvēlēties arī atbilstošu “striju kosmētiku”, ko jājautā kosmetologam vai ķermeņa kopšanas speciālistam. Piemēram, grūtniecēm un māmiņām, kuras baro bērniņus, ir paredzēti speciāli kosmētiskie līdzekļi. Nevajadzētu aizmirst arī par fiziskām aktivitātēm – aerobiku ārstniecisko vingrošanu. īpaši ieteicamas ir ūdens procedūras (ūdens aerobika, peldēšana). jo tās labvēlīgi iedarbojas uz ādu. Vasarā vēlams pēc iespējas vairāk uzturēties svaigā gaisā (pastaigāties gar jūru vai mežu) un izdzert pietiekami daudz šķidruma (vismaz 2 litrus ūdens dienā).
  • Ja strijas izveidojušās, pilnībā tās nav iespējams novērst ar ķermeņa kopšanas līdzekļiem un procedūrām. Striju mazināšanai ir krietni mazāk procedūru nekā to profilaktiskai novēršanai. Ādas tonusa uzlabošanai agrīnā striju stadijā var pielietot krioterapiju (aukstā saitēšana), kompresijas terapiju (ietīšana), mehānisko svārstību terapiju (ultraskaņa/sonoforēze), mainīga gaisa spiediena terapiju (vakuummasāža, impulsveida vakuummasāža), aerojonu terapiju (jonizēta gaisa inhalācijas), talasoterapiju (SPA maskas) u.c. procedūras. Esošo striju vēlīnā stadijā pielieto ādas virsējās kārtas atslāņošanu (AHA, ķīmiskie un abrazīvie pīlingi), mehānisko svārstību terapiju (sonoforēze), mainīga gaisa spiediena terapiju (vakuummasāža, mehāniskā limfodrenāža), elektrisko strāvu terapiju (elektrotonizēšana), krioterapiju (aukstā saitēšana), infrasarkano staru terapiju (IF aplikatori), talasoterapiju (SPA maskas) un citas procedūras.
  • Radikālāku risinājumu var panākt, izmantojot citas metodes: lāzerprocedūras rētu koriģēšanai vai arī plastiskās operācijas. Striju gadījumā nereti pielieto mezoterapiju, kad zemādā tiek injicētas dabīgas, bioloģiski aktīvas vielas, kas stimulē ādas pašatjaunošanos, ādas elastību un tonusu. Mezoterapijas gadījumā zemādā tiek ievadīti augu un dzīvnieku valsts ekstrakti, vitamīni, aminoskābes un minerālvielas, kas injekciju veidā iedarbojas daudz efektīvāk nekā tradicionāli – kosmētiskie līdzekļi. Lai uzturētu vēlamo rezultātu, pēc pilna procedūru kursa iziešanas jāveic profilakse – jāatkārto procedūras ik pēc 3-6 mēnešiem.

Profilakse

  • Ādas atjaunošanai noder ādas pīlings jeb skrubis. To ieteicams veikt reizi nedēļā. Ādas elastību palīdzēs noturēt mitrinošu ķermeņa līdzekļu lietošana. Nepieciešams izvēlēties ķermeņa kopšanas līdzekļus, kuri ādu baro, mitrina, padara samtaināku elastīgāku un gludāku. Lai nodrošinātu ādas elastību, ieteicams lietot A. E un C vitamīnus, cinku Ādas tonusa uzlabošanai noder dabas produkti. Īpaši, apelsīni, citroni, tomāti. spināti, brokoļi, sēklas, rieksti u.c produkti, kuros koncentrētā veidā ir iepriekš minētie vitamīni. Tikpat svarīgi ir uzturā ierobežot piesātinātās taukskābes. Ieteicams izvēlēties zivju produktus un papildus uzņemt omega-3 taukskābju preparātus.
  • Ja svars, gaidot bērniņu, grūtniecības laikā pieaug vairāk nekā 13 – 15 kg, jākonsultējas ar dietologu. Ja pirmās grūtniecības laikā radušās strijas nav izdevies samazināt un otrajā grūtniecībā svars pieaug vēl vairāk, veidojas ne tikai jaunas, bet pagarinās art vecās. No trešā grūtniecības mēneša ieteicams lietot grūtniecēm paredzētus līdzekļus striju profilaksei. Nevajadzētu aizmirst par krūšu ādas kopšanu jau pirmajos grūtniecības mēnešos, jo šajā laikā krūtis piebriest, paliek lielākas un var veidoties strijas. Grūtniecības laikā vēlams profilaktiski kopt ari gurnus, augšstilbus, apakšstilbus un krūtis.
  • Lai jau laikus nodrošinātos pret striju veidošanos, jāizvēlas ķermeņa kopšanas līdzekļi, kuri ādu baro, mitrina, padara samtaināku, elastīgāku un gludāku.
  • Ādas elastīguma uzlabošanai paredzēto kosmētisko līdzekļu sastāvā ietilpst elastīns, kolagēns, A. E. C grupas vitamīni, kofeīns, teofilīns. arnikas un zirgkastaņas ekstrakti u.c. Šo līdzekļu klāsts ir ļoti plašs – to izvēle atkarīga no ādas tipa, problemātiskā rajona utt. Var nopirkt speciālus krēmus pret strijām (anti – strech mark cream), taču šim nolūkam noder arī ādu tonizējoši līdzekļi, liftinga un remodelējoši krēmi. Koncentrēti līdzekļi – ampulas un serumi – paredzēti lokālai lietošanai. Pretstriju līdzekļi ir eļļas, krēmu, losjonu, želeju, kā ari koncentrātu veidā. Galvenokārt tie satur augu eļļas – avokado, mandeļu, greipfrūtu, kviešu asnu u.c., kā arī dažādus ekstraktus, piemēram, kliņģerīšu, kumelīšu, kosas, raspodiņa, efejas, zirgkastaņas.
  • Profilakses nolūkos pretstriju līdzekļus ieteicams lietot divas reizes dienā, pēc vannas vai kontrastdušas, kad āda ir labi sagatavota uzņemt līdzekli. Tā mēs iegūstam efektīvāku līdzekļa iedarbību. Ziemas periodā un sausas ādas gadījumā vēlams izvēlēties krēmu, jo krēms labāk baros un mitrinās ādu.