Toksoplazmoze
- Toksoplazmoze ir invāzijas slimība, ko ierosina vienšūnas parazīts toksoplazma (toxoplasma gondii).
Cēlonis
- Ar toksoplazmozi slimo cilvēks, savvaļas un mājas dzīvnieki un putni. Cilvēks Parasti infecējas, saskaroties ar dzīvnieku, lietojot uzturā jēlu gaļu (arī gatavojot ēdienu), nepasterizētu pienu, jēlas olas, var inficēties caur ievainotu ādu un gļotādu, kā arī pilieninfekcijas ceļā.
- Saslimšanas forma atkarīga no toksoplazmu celma virulences, infekcijas dozas lieluma, parazītu iekļūšanas vietas un lokalizācijas. Jo virulentāks toksoplazmu celms, jo smagāka saslimšanas forma, parazītu straujas vairošanās un toksīna izdalīšanās dēļ audos un orgānos rodas dziļas patoloģiskas pārmaiņas.
- Toksoplazmoze var beigties ar nāvi vai kļūt hroniska — process lokalizējas galvenokārt CNS un acīs, kur veidojas toksoplazmu cistas. Pārslimojušā organismā tās var saglabāties ilgus gadus, neizraisot traucējumus, var arī būt par cēloni slimības recidīviem. Ja toksoplazmu celms maz virulents, process noris latentā formā, neradot klīniskus simptomus.
- Šo slimības formu diagnoscē tikai ar imunoloģiskām metodēm.
Simptomi
- Toksoplazmoze var būt piedzimta vai iegūta. Piedzimtā toksoplazmoze, ar ko bērns pirms dzimšanas invadējas no mātes organisma, var radīt augļa bojāeju vai patoloģiskas pārmaiņas, hidrocefāliju, mikrocefāliju, kalcifikātus galvas smadzenēs un acu slimību horioretinītu.
- Iegūtās toksoplazmozes formas un simptomi atkarīgi no parazīta lokalizācijas dažādos orgānos. Biežāk sastopama limfmezglu forma, kam raksturīgs limfmezglu iekaisums, augsta t° (39 — 40°), galvas un muskuļu sāpes.
- Izsitumu formai raksturīga augsta t°, plaušu karsonis, miokardīts. Toksoplazmoze var izpausties arī meningoencefalīta, zarnu slimību un dažādu acu slimību formā. Diagnozes noteikšanā izšķirīga nozīme ir laboratoriskai izmeklēšanai.
Ārstēšana
- Ar ārsta ieteiktajiem ārstniecības līdzekļiem.
Profilakse
- Ievērot personisko higiēnu, mazgāt rokas pirms ēšanas, pēc saskares ar dzīvniekiem, produktiem un mājdzīvniekiem. Gaļa, piens un olas pirms lietošanas termiski labi jāapstrādā. Grūtniecības laikā sievietes jāizmeklē, vai nav toksoplazmoze. Jāpievērš uzmanība mājdzīvnieku veselības stāvoklim.
- Ja ir aizdomas, ka dzīvnieks slimo ar toksoplazmozi ( aborti, caureja, acu saslimšana, siekalošanās), jāvēršas pie veterinārārsta. Medicīnas personālam, gaļas kombinātu darbiniekiem un veterinārārstiem jālieto gumijas cimdi. Priekšmeti un instrumenti, kas bijuši saskarē ar slimiem dzīvniekiem vai cilvēkiem, jādezinficē.