Trijzaru nerva neiralģija

Nervu sistēmas slimība

Cēlonis

  • Trijzaru nerva neiralģijas pamatā var būt arī kāds slimības process ne pašā nervā, bet tā tiešā tuvumā, piemēram, hronisks iekaisums (zobos, deguna blakusdobumos), pēc traumas radušies rētaudi, audzējs, kas saspiež nerva šķiedras un rada sāpes (simptomātiskā trijzaru nerva neiralģija).

Simptomi

  • Ļoti stipras durstošas, plosošas vai dedzinošas lēkmjveida sāpes pieres, vaiga un augšžokļa vai apakšžokļa apvidū, parasti vienā sejas pusē, ilgst vairākas sekundes un bieži atkārtojas.
  • Sāpes rada sejas kustības (runāšana, ēšana, bārdas skūšana, smiešanās), pieskaršanās sejai, skaļš troksnis, dažādas emocijas u.c slimnieks cenšas seju saudzēt, tāpēc ar laiku tā kļūst līdzīga maskai, brīžiem rodas asa, sāpīga sejas muskuļu raustīšanās.
  • Pamatoti atzīst, ka šie sāpju stāvokļi ir paši smagākie, kas medicīnā pazīstami, slimo vienlīdz bieži kā vīrieši, tā sievietes pēc 40 gadu vecuma.
  • Trijzaru nerva neiralģija izraisa slimīgas pārmaiņas pašās nervu šķiedrās vai centrālajā nervu sistēmā (idiopātiskā trijzaru nerva neiralģija).

Ārstēšana

  • Ja likvidē pamatslimību, izbeidzas arī neiralģiskās sāpes, ārstē ar perineirālu novokaīna blokādi, pretsāpju līdzekļiem, b grupas vitamīniem lielās devās, lieto arī nespecifiskās terapijas paņēmienus — audu vai orgānu gabaliņu zemādas transplantāciju, alvejas ekstrakta injekcijas u.c. Dažreiz veic nerva gala šķiedru alkoholizāciju, kā arī gala zaru izvilkšanu (nerva eksairēze). Smagākos gadījumos ārstē ķirurģiski.