Urinēšana

Urīna izvadīšana no organisma.

  • Urīns nepārtraukti veidojas nierēs un pa urīnvadiem ieplūst urīnpūslī (2—6 urīna porcijas 1 minūtē). Urīnpūslis reflektoriski iztukšojas 2—4 reizes 24 stundās. Urīnpūslim pildoties, tā sienas gludā muskulatūra atslābst un spiediens urīnpūslī nemainās, kad pildījums sasniedzis noteiktu pakāpi, tiek iestiepta sienas muskulatūra un spiediens urīnpūslī sāk augt.
  • Spiediens un muskulatūras iestiepšanās kairina urīnpūšļa sienas receptorus, impulsi no tiem tiek aizvadīti uz muguras smadzeņu krustu segmentiem, kur atrodas urinēšana centrs. Centra raidītie impulsi izraisa urīnpūšļa sienas muskulatūras saraušanos un urīnpūšļa iekšējā un ārējā slēdzējmuskuļa atslābšanu — sākas urinēšana.
  • Urīns no urīnpūšļa pa urīnizvadkanālu izplūst no organisma. Muguras smadzeņu urinēšana centrs ir pakļauts galvas smadzeņu garozas centriem — cilvēks iemācās apzināti aizturēt vai arī ierosināt urinēšana, šis nosacījuma reflekss rodas 1. mūža gada beigās, bet pilnīgi nostiprinās 2. gada beigās, — tad urinēšanas vajadzība pamodina bērnu arī no miega. Urīnizvadorgānu iekaisumi, nervu slimības var radīt dažādus urinēšanas traucējumus.