Urīnizvadkanāls

Cauruļveida izvadorgāns, kas urīnu no urīnpūšļa izvada ārējā vidē.

  • Urīnizvadkanāls sākas urīnpūšļa apakšējā daļā ar urīnizvadkanāla iekšējo atveri un beidzas ar ārējo atveri. Vīriešiem urīnizvadkanāls ir apmēram 16— 22 cm gara, 5—7 mm plata s veida caurule, kas iziet cauri priekšdziedzerim, starpenei un dzimumloceklim. Sievietēm urīnizvadkanāls ir daudz īsāks (2,5— 3,5 cm), platāks (8—12 mm) un gandrīz pilnīgi taisns, šā iemesla dēļ sievietēm noņemt urīnu ar katetru ir daudz vieglāk nekā vīriešiem.
  • Vīriešiem urīnizvadkanāla priekšdziedzera rajonā atveras sēklas izsviedējvadi un priekšdziedzera izvadkanāliņi, tāpēc pa urīnizvadkanālu izdalās ne tikai urīns, bet dzimumakta laikā arī sperma.
  • Urīnizvadkanālu no iekšpuses klāj gļotāda, kura veido nelielas, gareniskas krokas un kurā atrodas daudz sīku gļotu dziedzeru. Uz āru no gļotādas atrodas muskuļkārta.
  • Urīnizvadkanālam ir iekšējais un ārējais slēdzējmuskulis, pirmais atrodas pie urīnizvadkanāla iekšējās atveres, to veido gludā muskulatūra, un tā darbība nav pakļauta cilvēka gribai. Ārējais slēdzējmuskulis izveidots no šķērssvītru muskuļšķiedrām, gribai pakļauts, atrodas ap urīnizvadkanālu vietā, kur tas iet cauri starpenei. Abiem slēdzējmuskuļiem atslābstot, notiek urīna izvadīšana no urīnpūšļa (urinēšana).