Vēnu paplašināšanās

Vēnu paplašināšanās – varikozā – (latīņu – varicosis)

 • Izšķir primāro un sekundāro – varikozo vēnu paplašināšanos. Primārās kāju zemādas vēnu paplašināšanās, liela nozīme ir vēnu sienu muskuļu un saistaudu vājumam, kas var būt iedzimts.

Cēlonis

 • Vēnu mezglveida paplašināšanās, kas kā patstāvīga slimība rodas galveno kārt kāju zemādas vēnās, kurām jāiztur augsts hidrostatiskais spiediens. 
 • Varikozā vēnu paplašināšanās veidojas, ja pastāvīgi darbojas faktori, kas veicina spiediena paaugstināšanos kāju vēnās, — ilgstoša stāvēšana darbā, grūtniecība, hroniski aizcietējumi u.c.
 • Slimajās vēnās traucēta vārstuļu darbība, tāpēc šo vēnu apvidū sastrēdz venozās asinis un rodas audu barošanās traucējumi. 

Simptomi

 • Primārā varikozā vēnu paplašināšanās apmēram 80% gadījumu kļūst manāma jau līdz 30 gadu vecumam. Slimības pirmā pazīme ir redzams vēnu paplašinājums, kam tikai pēc vairākiem gadiem pievienojas citas slimības pazīmes. Visbiežāk vēnu mezgli rodas uz apakšstilba iekšējās virsmas, kur tie redzami kā zilgani izspīlējumi. 
 • Pirmie slimības izraisītie traucējumi ir noguruma un smaguma sajūta kājās, galveno kārt vakarā var būt arī īslaicīgas muskuļu krampju lēkmes. Vēlāk rodas apakšstilbu tūska un pārmaiņas ādā — tā kļūst plāna, gluda, brūngana. Var izveidoties plašas, sāpīgas, grūti dzīstošas apakšstilbu ādas čūlas, kuru rašanos veicina mehāniski bojājumi. Plīstot kādam no vēnu mezgliem, rodas stipra asiņošana. Varikozās vēnas viegli iekaist. Iekaisušā vēnu mezgla apvidū āda kļūst sārta un sāpīga. Šāds iekaisums veicina straujāku slimības progresēšanu. 
 • Sekundārā kāju zemādas vēnu paplašināšanās  izveidojas cilvēkiem, kas pārcietuši dziļo vēnu tromboflebītu. Šajā gadījumā zemādas vēnu paplašinājumam ir kompensatoriska nozīme, jo tiek atvieglota to venozo asiņu atplūde, kuras normālos apstākļos attek pa kāju dziļajām vēnām. Dažreiz, slimniekam par vēlu apmeklējot ārstu,  grūti noteikt, vai varikozā vēnu paplašināšanās  ir primāra vai sekundāra. 

Ārstēšana

 • Cilvēkiem, kuriem ir kaut neliela varikozā kāju vēnu paplašināšanās,  nav piemērots darbs, kas saistīts ar ilgstošu stāvēšanu vai sēdēšanu. Sēžot vai stāvot šiem cilvēkiem ieteicami dažādi vingrinājumi, piemēram, bieži sasprindzināt un atslābināt kāju muskuļus, lai mazinātu venozo asiņu sastrēgumu kājās.
 • Ieteicams arī vairākas reizes dienā atgulties vai atsēsties tā, lai kājas atrastos augstāk par ķermeni. Nedrīkst valkāt korsetes, spiedošas zeķes saites un citus  apģērba gabalus, kas traucē venozo asiņu atplūdi no kājām. 
  Vislabāk venozo sastrēgumu kāju zemādas vēnās primārās varikozās vēnu paplašināšanās, gadījumā aizkavē speciāla gumijota auduma garās zeķes vai elastīgās saites pārsējs, ko nēsā visu dienu vai lielāko dienas daļu. Ja sākas kāda vēnu mezgla asiņošana, jāuzliek spiedošs pārsējs un jāgriežas pie ārsta. Arī zemādas vēnu iekaisums jāārstē ārsta uzraudzībā.
 • Apakšstilbu varikozo čūluārstēšanai dažkārt nepieciešams ilgstošs gultas režīms. Gūlās dezinfekcijai lieto pārsējus ar antiseptiskiem līdzekļiem. Dažos gadījumos varikozo vēnu paplašināšanos, ārstē ķirurģiski.