Vīrushepatīts

Vīrushepatīts (infekciozā dzeltenā kaite)

Botkina slimība

  • Vispārēja vīrusu ierosināta akūta cilvēka infekcijas slimība, kam galvenokārt raksturīgs aknu bojājums.

Cēlonis

  • Vīrushepatīts ir plaši izplatīts visā pasaulē, visvairāk slimo rudenī un ziemā, infekcijas avots ir slims cilvēks vai vīrusu nēsātājs.
  • Ir vairākas vīrushepatīta formas, biežāk sastopams ir vīrushepatīts a (infekciozais vīrushepatīts) un vīrushepatīts b (seruma hepatīts). Ar vīrushepatītu a slimo galvenokārt bērni, tas izplatās ar inficētu pārtiku, ūdeni, kā arī ar pilieniem pa gaisu, inkubācijas periods ilgst 3 — 4 nedēļas, pēc pārslimošanas rodas stabila imunitāte.
  • Ar vīrushepatīts b slimo galvenokārt pieaugušie un zīdaiņi, inficēšanās visbiežāk notiek ar asinīm vai to preparātiem, Inkubācijas periods 2 — 12 mēneši, slimības gaita smagāka nekā vīrushepatītam a, imunitāte ir īslaicīga.

Simptomi

  • Vīrushepatīts sākas ar paaugstinātu t°, ēstgribas trūkumu, gripai līdzīgām parādībām vai sāpēm locītavā, pēc 7 — 15 dienām pievienojas aknu iekaisums (hepatīts), āda kļūst dzeltena, urīns — tumšs, izkārnījumi — pelnu pelēki.
  • Parasti slimība ilgst 2 — 4 nedēļas un beidzas ar izveseļošanos, Dažreiz, it sevišķi, ja ārstēšanos nesāk laikus un stingri neievēro ārsta noteikto režīmu, var rasties hronisks hepatīts, aknu ciroze, žults ceļu iekaisums u.c. komplikācijas.
  • Biežāk šādas sekas vērojamas pēc vīrushepatīta b pārslimošanas. Slimība var norisēt arī bezsimptomu formā (diagnozi tad nosaka pēc bioķīmiskām novirzēm asinīs vai morfoloģiskiem konstatējumiem aknu biopsijā) vai bezikteriskā formā (bez dzeltenas ādas krāsas).

Ārstēšana

  • Slimnieku ārstē slimnīcā. Akūtajā slimības periodā jāievēro stingrs gultas režīms, atbilstoša diēta (dārzeņi, augļi, biezpiens, vārīta gaļa un zivis, sulas, minerālūdeņi, ierobežots tauku daudzums, arī ārstnieciskais uzturs), vitamīni (sevišķi c un b12), īpaši smagos gadījumos — hormonu terapija, hemosorbcija, hiperbāriskā oksigenācija. Pēc izrakstīšanās no slimnīcas cilvēki, kas pārslimojuši ar vīrushepatītu a, atrodas dispansera uzskaitē, līdz pilnīgi atveseļojas, bet cilvēki, kas pārslimojuši vīrushepatītu b, ne mazāk par 1 gadu.

Profilakse

  • Slimnieka savlaicīga izolācija, dažādi higiēnas pasākumi (apdzīvoto vietu aptīrīšana un kanalizācija, ūdensvadu ierīkošana, mušu iznīcināšana, personiskās higiēnas ievērošana u.c).