Zobu krāsas maiņa

Dzīvam zobam ir ziloņkaula krasa, tā kļūst pelēcīgi dzeltena, ja zobā notiek dabiskas pārmaiņas — pārkaļķojas dentīna kanāliņi vai intensīvi veidojas sekundārais dentīns.

  • Zobu var nokrāsot krāsvielu aplikumi, kas rodas no baudvielām (tabakas) vai uzturvielām, medikamentiem (sudraba nitrāta, joda, jodoforma, dažām ēteriskajām eļļām, tripaflavīna, rivanola, kālija permanganāta), kā arī no zobu sakņu kanālu pildmateriāliem. Šo zobu krāsas maiņu var novērst, nelietojot krāsvielas. Ja darbā ir saskare ar varu, misiņu un bronzu, uz zobiem var rasties metāliskas nogulsnes, tās var novērst un noņemt ar piemērotiem zobu kopšanas līdzekļiem.
  • Zobu krāsas maiņa, kas radusies, sabrūkot asinīm un audu sastāvdaļām (pulpas nekroze, gangrēna, pulpas asiņošana ārstēšanas laikā), jau pēc dažām stundām vairs nav likvidējama. Asins krāsviela, iespiežoties dentīna kanāliņos, vispirms krāso dentīnu iesārtu, pēc tam zilganzaļu. Priekšzobos tas rada kosmētisku defektu, ko dažreiz var novērst ar zobu balināšanu.